Elektron korelasyon yöntemleri için molekül içi küme yaklaşımı
Cluster-in-molecule approach for electron correlation methods
  1. Tez No: 758898
  2. Yazar: YAVUZ ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BOZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Molekül içi küme (Cluster-in-Molecule, CIM) yaklaşımı, fragmantasyon temelli bir lokal korelasyon yöntemidir. Lokal korelasyon yöntemlerinin arkasındaki temel ilke, uzak lokalize moleküler orbitaller (Localized Molecular Orbital, LMO) arasındaki etkileşimin korelasyon enerjisine katkısının ihmal edilebilir olmasıdır. Bu tez çalışmasının amacı, Moller-Plesset (MP), yüksek maliyetli tekli ve ikili uyarılmış bağlanmış küme (Coupled Cluster Singles and Doubles, CCSD) ve pertürbatif üçlü uyarılmaları içeren CCSD [CCSD with perturbative triples, CCSD(T)] yöntemlerine CIM ve yoğunluk fit edilmesi (Density Fitting, DF) yaklaşımlarının uygulanmasıyla, doğrusal-ölçekli (linear-scaling), yani sistem boyutuyla doğrusal maliyet artışı gösteren CIM-DF-MP2, CIM-DF-MP2.5, CIM-DF-MP3, CIM-DF-CCSD ve CIM-DF-CCSD(T) yöntemlerinin geliştirilmesi ve kimyasal sistemlere uygulanabilmesi için bilgisayar ortamında C++ programlama dili ile programlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The Cluster-in-Molecule approach is a fragmentation-based local correlation method. Basic principle of local correlation methods is that the contribution of the interaction between distant localized molecular orbitals (LMOs) to the correlation energy is negligible. The aim of this thesis study is to develop linear-scaling CIM-DF-MP2, CIM-DF-MP2.5, CIM-DF-MP3, CIM-DF-CCSD and CIM-DF-CCSD(T) methods by applying CIM and density-fitting (DF) approaches to the Moller-Pleset (MP), high cost coupled-cluster singles and doubles (CCSD) and CCSD with perturbative triples [CCSD(T)] methods, and programing with C++.