Proje yönetimi yaklaşımı ve bilgi teknolojilerinde proje yönetiminin havalimanında bir uygulaması
The project management approach and an application of project management in information technologies at the airport
- Tez No: 758900
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bilgi ve teknoloji çağını yaşadığımız günümüzde Bilgi Teknolojileri insan hayatını ilgilendiren hemen hemen her alanda (üretim, finans, iş, güvenlik, depolama, muhasebe, inşaat, mühendislik, bilimsel araştırma ve geliştirme, iletişim, ulaşım, alt yapı, alışveriş vb.) kullanılmakta ve çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bilgi Teknolojileri (BT), ticaret ve iş sektörünün kurulması, büyümesi ve mümkün olan maksimum çıktının üretilmesinde de çok önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Farklı sektörlerin iş üretmek için harcadıkları zaman, BT'deki gelişmelerle artık en aza indirgenmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, BT projelerinin yönetilmesinde kullanılacak en iyi yollar yöntemler uygulamak ve önermektir. Tez çalışmasının amacına ulaşması için öncelikle kapsamlı bir literatür araştırması yapılmış ve tezde ilgili bölümlerde sunulmuştur. Literatür taramasının ardından elde edilen bilgiler kullanılarak proje, proje yönetimi, bilgi teknolojileri ve bilgi teknolojilerinde proje yönetimi konuları ve yöntemleri tez içinde detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Daha sonra Türkiye ve dünyadaki çeşitli havalimanlarında işletmecilik yapan bir şirketin BT departmanında gerçekleştirilen bir proje yönetimi örneği tüm aşamaları ile birlikte verilmiştir. Sonuçta, BT projelerinin başarıya ulaşmasında etken olan faktörler, BT projesinin uygulanması sırasında için gerekli olan başarı faktörleri, risk unsurları, risk yönetimi ve BT projeleri üstlenmek isteyen kuruluşlar için öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information Technologies are used in almost every field that concerns with human life (production, finance, business, security, storage, accounting, construction, engineering, scientific research and development, communication, transportation, infrastructure, shopping, etc.) living in the age of information and technology and provide great convenience at the present time. Information Technologies (IT) is also bridge over establishing and growing the trade and business sector and producing the maximum possible output. The time to generate business by different industries are minimized with advances in IT. The main purpose of this thesis is to implement and propose the best ways for how to manage IT projects. First of all, a comprehensive literature search was made and presented in the relevant sections in order to reach its goals. By using the knowledge obtained after the literature review, project, project management, information technologies and project management subjects and methods in information technologies are discussed in detail in the thesis. Then, an example of project management carried out and given all the stages in the IT department of one of the biggest airport operating company which serve operations Turkey and different foreign operations. In conclusion, there are guidelines include; required success factors for the implementation, effective factors in the success of IT projects, risk factors and risk management have been made for organization which want to manage IT projects.