Yeni medyada hayran ve katılımcı kültür bağlamında babalık temsilleri
The representations of fatherhood within the context of fan and participation culture on new media
- Tez No: 758920
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYDOĞAN BOSCHELE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de, toplumsal, ekonomik ve kültürel değişimlerden etkilenerek dönüşmeye başlayan toplumsal cinsiyet rolleri içinde en büyük rollerden birinin atfedildiği babalık rolü, bu değişim rüzgarından etkilenmektedir. Bu çalışma, babalık rollerinin tek tip kalmadığı, farklı biçimlerde temsil edildiği varsayımından yola çıkarak, farklı babalık türlerinin temsilinin yeni medyadaki yansımalarını tespit etmeye çalışmaktadır. Çalışma evreni olarak YouTube platformunu seçen bu çalışma, katılımcı ve hayran kültürü ürünlerine odaklanmaktadır. Katılımcı kültürün ürettiği içeriklerde babalık temsillerini ve bu temsillerin ürettiği söylemleri, Ruth Wodak'ın söylem tarihsel eleştirel yaklaşımını temel alarak değerlendiren bu çalışma, yeni medyada oluşan katılımcı ve hayran kültürünün anlaşılması adına, bu kültürel çıktıların incelenmesi sonucunda babalık temsilleri ile ilgili tespitlerde bulunmaya çalışmaktadır. Babalık türleri içinde modern babalık türlerinden“ilgili babalık”kavramına odaklanan bu çalışmada, toplumsal cinsiyet rolleri bakımından, eşitlikçi ve özgür bir rol dağılımını kabul ettiği öngörülen ilgili babaların ürettikleri söylemin, davranışlarıyla olan ilişkisine yer verilmektedir. Çalışmada, katılımcı kültür ürünlerindeki babalık temsilleri söylem analizi ile incelenmiş, mevcut durum tespitinde bulunulmuş ve Türkiye'de ilgili babalık görünümlerine ve söylemlerine dair değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in Turkey, as well as all over the world, the role of fatherhood, as being one of the biggest roles among gender roles, has begun to transform by being affected by social, economic and cultural changes. This study tries to determine the reflections of the representations of different types of fatherhood in the new media, based on the assumption that paternity roles do not stand for in a stereotyped manner but are represented in different forms. By choosing the YouTube platform as the study universe, this study tries to examine the products of participant and fan culture. This study, which evaluates the representations of fatherhood in the contents produced by the participatory culture and the discourses produced by these representations, based on Ruth Wodak's discourse historical critical approach, tries to make determinations about the representations of fatherhood by examining the cultural outputs in order to understand the participatory and fan culture formed in the new media. In this study, which focuses on the concept of“involved fatherhood”, one of the modern types of fatherhood, the relationship between the discourse produced by involved fathers, who are assumed to accept an egalitarian and liberal role distribution in terms of gender roles, and their behaviors is studied. In the study, the discourses of fatherhood representations in participatory cultural products are evaluated, the current situation is determined and an evaluation is made on the relevant fatherhood views and discourses in Turkey.