'Leyla ile Mecnun' fandom: Its modus operandi on facebook
'Leyla ile Mecnun' hayranlığı: Facebook'taki işleyişi
- Tez No: 725803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MICHEL BOURSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
21. yüzyılda İnternet teknolojilerinin getirdiği yeniliklerle birlikte, İngilizce literatürde fan activities, fanworks ve fandom studies olarak geçen, sırasıyla hayran aktivitelerinde, hayran çalışmalarında (hayranlar tarafından diğer hayranlar için üretilen sanatsal tasarımlar) ve hayranlık çalışmaları alanında büyük bir ilerleme kaydedildi. Daha önce önemsenmeyen hayranlar ve hayranlık çalışmaları yeni medya teknolojilerinin kullanıcılarına sağladığı olanaklar sayesinde daha görünür ve etkili hale geldiler. Bu çalışma, Leyla ile Mecnun dizisi çerçevesinde oluşan bir fandomun yolculuğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, öncelikle katılımcı kültür çerçevesinde L&M hayran topluluklarının kalıpları ve genel motivasyon sebepleri araştırılıp keşfedilmektedir. İkinci olarak, izleyicileri fandom etrafında bir araya getiren ortak nedenler ve ortak kültürel özellikler (anlamlar, jargon, etkinlikler, konuşma tarzı vb.) altkültür teorisi içinde keşfedilmektedir. L&M hayranlarının Facebook'ta belli bir işleyiş yapısına sahip topluluklar içerisinde, ortak bir altkültür etrafında varlıklarını sürdürdüğü görülmektedir. Hayran grupları içerisinde genel grup üyeleri, çekirdek grup üyeleri ve yöneticiler olmak üzere üç temel alan belirlenmiştir. Facebook gruplarından elden edilen bu modelin en önemli özelliği belirlenen bu alanlar arasında geçişlerin olabilmesidir. Bu durum yeni gelen hayranların farklı rollere sahip olabilmesi, gruba zaman ayırmayacak durumda olan yöneticilerin de çekirdek grup ya da genel gruba geçebilmesini sağlamaktadır. Bu çalışma bir fandom'un sosyal medyanın sağladığı olanaklar ile nasıl devamlılığını sürdürdüğü ve yıllar önce yayından kaldırılmış bir dizinin nasıl tekrardan yayınlanmasını sağladığını göstermesi açısından önemli bir örnek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the innovations brought by internet technologies in the 21st century, great progress has been made in fan activities, fan works and fandom studies. Fans have become more visible and effective thanks to the opportunities provided by new media technologies. This study aims to reveal the journey of the“Leyla ile Mecnun”TV series fandom. In this context, the patterns and general motivations of L&M fan communities are explored within the framework of participatory culture. Secondly, the common causes and common cultural characteristics (meanings, jargon, activities, speaking style, etc.) that bring audiences together around fandom are explored within the theory of subculture. L&M fans maintain their existence around a common subculture in fan communities with a certain operating structure on Facebook. Three main zones are identified within fan groups: general group members, core group members, and administrators.The most important feature of this model, is the possibility of transitions between these specified zones. This situation allows new fans to have different roles, and to switch between zones with different levels of interactions, and also offers the administrators, who do not have the option to devote time to the group, the possibility of moving to the core group or the general group. This study is showing how a fandom lasts a long time with the opportunities offered by social media technologies and how to create civic power in fandoms as seen in the example of L&M fandom, which succeeded to rebroadcast the series that was cancelled years ago.