Tarla pülverizatörlerinde farklı rüzgar hızlarında meydana gelen ilaç dağılım düzgünlüğünün ve ilaç sürüklenmesinin saptanması
Determination of drug distribution and drug driving through different winding risks in field pulverizers
- Tez No: 880594
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada geleneksel püskürtme memeleri (TR 9002 ve FF 11002) ile düşük sürüklenme sağlayan püskürtme memesi (Anti drift nozzle-AD 12002) ve hava enjektörlü püskürtme memesi (ID 12002) kullanılmıştır. Denemeler buğday bitkisi kullanılarak, dört farklı hidrolik meme tipinde ve 2 farklı ilaçlama yüksekliğinde (35 ve 50 cm) gerçekleştirilmiştir.Püskürtme memelerinin etkinliği birim alana düşen kalıntı miktarına ve tutunma etkinliğine göre saptanmıştır.Bunun için buğday bitkisinin üzerine filtre kağıtları yerleştirilmiştir. Ayrıca bu püskürtme memelerinin etkinliği toprak yüzeyindeki ilaç sürüklenmesi açısından değerlendirilmiştir. Denemelerde filtre kağıtlarında iz bırakarak kalıntı miktarının belirlenmesini sağlayan sarı gıda boyası (Tartrazine) iz maddesi olarak kullanılmıştır. Tarla denemeleri sonunda boyanmış olan filtre kağıtları bitki üzerinden titiz bir şekilde alınıp kilitli plastik poşetler içerisine konulmuştur.Her bir tekerrür için ayrı ayrı kodlanarak hazırlanmış olan ince şeffaf torbalara bu örnekler yerleştirilmiştir.Bütün örnekler alındıktan sonra plastik poşetler yardımıyla laboratuvar ortamına taşınmıştır.Filtre kağıtları, buğday bitkisi üzerinde üst, orta ve alt olmak üzere 3 bölgeye yerleştirilmiştir.Buğday bitkisinin üst, orta ve alt bölgesinin herbirine 10'ar adet filtre kağıdı yerleştirilmiştir. Ayrıca toprak yüzeyindeki sürüklenmeyi belirlemek için filtre kağıtları yerleştirilmiştir. Toprak yüzeyine de 5 adet filtre kağıdı yerleştirilmiştir.Tarla denemelerinde elde edilen boyanmış filtre kağıtlarının üzerindeki iz maddesi miktarlarını hesaplamak için Laboratuvar analizlerinde BOECO E22 marka spektrofotometre kullanılmış olup 420 nm dalga boyunda okumalar gerçekleştirilmiştir. Buğday bitkisi üst bölgesinde meme tipleri arasında istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur.Buna göre en fazla kalıntı miktarı 35 cm'de 2,309 µg/cm2 ve 50 cm'de de 1.671 µg/cm2 olarak içi boş konik hüzmeli (TR 9002) püskürtme memesinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study traditional spraying nozzels with (TR 9002 and FF 11002) spraying nozzle which provides low drift(Anti drift nozzle-AD12002) and air-injected spraying nozzle (ID 12002)have been used. Experiments were carried on four different hydraulic nozzle types and two different spraying heights (35 and 50 cm) by using wheel.The activity of the spray nozzles is determined by the amount of residue per unit area and the holding efficiency.For this,filter paper is placed on the wheat plant.In addition,the efficiencyof these spray nozzles has been evaluated in terms of drug drag on the soil surface.In the experiments,yellow food stain (Tartrazine) was used as a trace material,allowing trace amounts on filter papers to be determined.The filter papers that were eventually painted by the field experiments,were carefully picked up on the plant and placed in locked plastic bags.These samples were placed in thin transparent bags prepared seperately for each recurrence.After all the samples were taken, they were transported to the laboratoryenvironment with the help of plastic bags.The filter paper was placed on the wheat plant in three areas;upper,middle and lower.Ten pieces of filter paper were placed in each of the upper ,middle and lower parts of the wheat plant.In addition,filter papers are placed to determine drift on the soil surface.Five filter papers were placed on the soil surface.In order to calculate the amount of trace elements on the dyed filter papers obtained in the trial experiments,BOECO E22 brand spectrophotometer was used in the laboratory analyses and 420 nm wavelength readings were performed.The wheat plant was found statistically significant among the breast types in the upper region.Accordingly,the maximum amount of residue at 2,309 μg/ cm2 and at 50 cm as 1.671 µg/cm2 was obtained in hollow conical spray nozzle (TR 9002).