Enhancing the experience of esports spectating: a design study on competitive gaming and spectator interfaces
Espor izleme deneyiminin geliştirilmesi: rekabetçi oyunlar ve izleyici arayüzleri üzerine bir tasarım çalışması
  1. Tez No: 758941
  2. Yazar: OZAN AKSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yıllar geçtikçe, e-spor katlanarak büyüyen bir endüstri haline geldi. İzleyici açısından, espor her yıl geleneksel sporlarla arasındaki farkı kapatıyor. Geleneksel sporlara benzer şekilde, espor çeşitli platformlar ve web siteleri tarafından sunulan yayınlar aracılığıyla izlenir. Uluslararası alanda espora ve yayıncılığa olan ilgi artarken, izleyiciler ve izleyici arayüzleri arasındaki etkileşim, keşfedilmeyi bekleyen yeni bir konu olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, izleyicilerin motivasyon ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak, ihtiyaç ve beklentilerini araştırmak, espor izleme deneyiminin nasıl geliştirilebileceğine dair sonuçlara ulaşmak üzerine odaklanmaktadır. Çok sayıda oyun ve tür arasından, araştırma League of Legends, Counter Strike: Global Offensive ve PlayerUnknowns Battlegrounds oyunlarına odaklanıyor. Bu oyunlar son derece popüler üç türü temsil ediyor. İlk olarak, oyunlar türlerine, oynanışlarına ve izleme arayüzlerine göre analiz edilmiştir. Ardından, kullanıcı çalışmaları ile mevcut arayüzlerin kullanıcı deneyimini etkileyen nitelikleri detaylı bir şekilde incelenmekte ve izleme deneyiminin nasıl iyileştirilebileceğine yönelik önerilere ulaşılmaktadır. Araştırma, önerileri uygulamaya koymak ve izleyiciler ile uygunluklarını test etmek için bir tasarım müdahalesi - iyileştirilmiş izleyici arayüzleri için çözümler - içeriyor. Araştırma, arayüzün kişiselleştirilmesi, kullanıcı arayüzü öğelerinin özelleştirilmesi ve kamera kontrolü ile ilgili arayüz iyileştirmelerinin özellikle takdir edildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Over the years, esports has become an industry with exponential growth. In terms of viewership, esports is closing the gap to regular sports every year. Similar to regular sports, esports are viewed through broadcasts, serviced by various platforms and websites. While the interest towards competitive gaming and broadcasting increases internationally, the interaction between spectators and spectating interfaces is a new subject to be explored. This study focuses on investigating the needs and expectations of spectators by considering their motivations and habits, to reach conclusions on how the experience of spectating competitive games can be enhanced. Among the vast number of games and genres available, the research focuses on the games League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, and PlayerUnknowns Battlegrounds. These games are representative of three highly popular genres. First, the games are analysed based on their genre, gameplay, and spectating interface. Then, through user studies, the dimensions influencing the user experience of current interfaces are examined in detail, leading to recommendations for how to improve the spectating experience. The research includes a design intervention – solutions for improved spectating interfaces – to put the recommendations into practice and to test their suitability with spectators. The research found interface improvements regarding personalization of interface, customization of user interface elements and control over camera views to be especially appreciated.