Self-empowerment through making: Exploring the involvement experiences of people with disabilities in designing and adapting assistive products
Yapma yoluyla kendı̇nı̇ güçlendı̇rme: Engellı̇ bı̇reylerı̇n yardımcı ürünlerı̇ tasarlama ve uyarlama süreçlerı̇ne katılım deneyimlerinin incelenmesi
- Tez No: 758947
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Engelliliğin etkileri bireyler arasında önemli ölçüde farklılık gösterebilir (örneğin, işlev ve vücut yapısı sorunları, faaliyetlere katılımın sınırlandırılması veya engellenmesi). Engelli bireylerin ihtiyaçlarındaki bu değişkenlik, onları güçlendirmeyi, eylemleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını ve faaliyetlere katılmalarını amaçlayan kapsayıcı ve evrensel tasarım yaklaşımlarını ve kişiselleştirilmiş yardımcı çözümleri gerektirmektedir. Engelli bireyler için maker hareketinin ve üretim faaliyetlerinin güçlendirici potansiyeli açıktır, ancak yeterince araştırılmamıştır. Bu tez çalışmasında, fiziksel engelli bireylerin kendi yardımcı ürünlerini tasarlama, yapma ve uyarlama süreçlerine katılımları yoluyla güçlendirilmeleri, gelişmekte olan Türkiye bağlamında incelenmektedir. Araştırmada, çeşitli fiziksel engelleri olan kişilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler ve katılımcı gözlemleri kullanılmıştır. Çalışmanın en önemli bulguları, bireysel engellerin hem yardımcı ürün kullanımını hem de toplumsal katılımı etkilediği, yardımcı ürünlerin kişiselleştirilmesine ihtiyaç duyulduğu ve engelli kişilerin faaliyetlerde bulunmak için kişisel ağlar oluşturma eğiliminde olduklarıdır.
Özet (Çeviri)
The effects of disabilities can vary significantly between individuals (e.g., function and body structure problems, limitations, or prevention of involvement in activities). This variability in the needs of people with disabilities demands inclusive and universal design approaches and personalized assistive solutions which empower people with disabilities, allowing them to have more control over their actions and to participate in activities. The empowering potential of the maker movement and production activities for individuals with disabilities is apparent, but not thoroughly investigated. In this thesis research, the empowerment of people with physical disabilities through their involvement in designing, making, and adapting processes of their own assistive products are investigated from the developing country context of Turkey. The research utilizes semi-structured interviews and participant observations of people with various physical disabilities. The study highlights most significantly that individually specific disabilities affect both assistive product use and community participation, that there is a need to personalize assistive products, and that people with disabilities tend to form personal networks for making activities.