Deksametazon implantın retina ven tıkanıklığına bağlı makula ödemi olgularında monoterapi ya da kombine tedavide etkinlik ve güvenirliği
Efficacy and safety of dexamethasone implant as monotherapy or in combinationtherapy for macular edema in retinal vein occlusion
  1. Tez No: 758948
  2. Yazar: AYŞE YAĞMUR KANRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ARDAGİL AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Retina ven tıkanıklığına bağlı makula ödemi olgularında deksametazon (Dex) implantın monoterapi ya da kombine tedavi ile etkinliği, güvenirliği ve nihai görme keskinliğini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Nisan 2013-aralık 2015 tarihleri arasında en az 2 Dex implant yapılan veya 1 Dex implant yapılıp en az 12 ay takibi olan retina ven tıkanıklığına sekonder makula ödemi olan 23 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların 4-8 hafta aralıkla yapılan kontrollerinde santral makula kalınlığı (SMK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), OCT 'de izlenen morfolojik değişiklikler, göziçi basınç (GIB) yükselmesi, katarakt ve diğer advers olaylar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 23 gözün 15 tanesi RVDT; 8 tanesi ise SRVT'ye bağlı makula ödemine sahipti. Bu olguların ancak %26'sı yeni olguydu. (makula ödemi
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy and safety of dexamethasone(Dex) implant as monotherapy or in combination therapy for macular edema secondary to retinal vein occlusion and also factors that influence the final visual acuity Methods: We conducted a retrospective chart review of 23 patients with a diagnosis of macular edema secondary to RVO who received at least 2 Dex implants or had follow-ups at least 12 months from April 2013 to December 2015. We assessed central macula thickness (CMT), best corrected visual acuity (BCVA), morphological changes on OCT, and intraocular pressure rise, cataract progression and other adverse events in a period of 4-8 weeks. Results: Twenty three eyes were eligible for the study, 15 eyes with BRVO and 8 eyes with CRVO. 26% eyes were only new cases (macula edema