Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının uzaktan eğitim deneyimleri
Distance education experiences of social study teachers
  1. Tez No: 758949
  2. Yazar: MUHAMMET SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MURAZ BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının Uzaktan Eğitim sürecindeki deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada olgubilim(fenemoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu Gaziantep İli Nizip Eğitim Fakültesinde öğrenim gören Sosyal Bilgiler Öğretmen Adayları oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri araştırmacı ve uzman tarafından oluşturulan 14 açık uçlu soruya göre yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin toplanması sürecinde bir kısmında yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVİD(19) pandemisinden dolayı verilerin bir kısmı ise posta ve formlar yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinden elde edilen bulgular tablolaştırılarak sunulmuştur. Bulguların ve tablonun oluşumunda öğretmen adaylarının görüşleri önemli yer tutmaktadır. Öğretmen adaylarının deneyimleri çerçevesinde ulaşılan sonuçlar araştırmaya yön vermiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre uzaktan eğitimle ders alan öğretmen adaylarının derslere olan ilgisinin azaldığı ve uzaktan eğitim derslerinin avantajlı ve dezavantajlı yönlerini olduğunu uzaktan eğitim derslerinin eğitimin devam ettirilmesinde önemli olduğunun ancak yüz yüze eğitimin yerini alamayacağını belirtmişlerdir. Öğretmen adaylarının görüşlerinin şekillenmesinde uzaktan eğitim konusunda herhangi bir hazırlıklarının olmaması ve uzaktan eğitime alışma ve pandemi sürecindeki psikolojik zorluğun üstesinden gelememe etkili olmuştur. Öğretmen adaylarının uzaktan eğitim konusunda deneyimlerinin olmaması ve daha önce böyle bir eğitim almadıklarından uzaktan eğitim sistemine direnç gösterdikleri görüşlerinde görülmektedir. Coğrafi bölgelerinden kaynaklı olarak ülkenin alt yapısının kötü olmasından kaynaklı olarak derslere tam olarak katılım sağlanamaması ve öğrencilerin ekonomik olarak yeterli donanım ve cihazlara sahip olamadıklarından dolayı uzaktan eğitim konusunda olumsuz görüşlerde oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the experiences of Social Studies Teacher Candidates in the Distance Education process. In this study, which is a qualitative research, the phenomenology design was used. The study group of the research consists of Social Studies Teacher Candidates studying at Gaziantep Province Nizip Education Faculty. The data of the study were collected by semi-structured interview technique according to 14 open-ended questions created by the researcher and the expert. During the data collection process, some face-to-face interviews were conducted. Due to the COVID (19) pandemic, which has affected the world and our country, some of the data has been collected via mail and forms. The obtained data were analyzed by content analysis technique. The findings obtained from the analysis of the data are presented in tables. The opinions of the pre-service teachers have an important place in the formation of the findings and the table. The results obtained within the framework of the experiences of the pre-service teachers gave direction to the research. According to the results obtained in the research, it was stated that the interest of the pre-service teachers who took lessons with distance education decreased and that the distance education lessons had advantages and disadvantages, that distance education lessons were important in continuing education, but they could not replace face-to-face education. The lack of any preparations for distance education and the inability to get used to distance education and the inability to overcome the psychological difficulties in the pandemic process were effective in shaping the views of pre-service teachers. It is seen in the opinions of pre-service teachers that they do not have experience in distance education and that they resist the distance education system because they have not received such education before. It has been concluded that due to the poor infrastructure of the country due to its geographical regions, the lack of full participation in the classes and the fact that students do not have sufficient equipment and devices economically, they have negative opinions about distance education.