Affektif bozukluklarda tanı sınıflamaları, klinik psikometrik ölçümler ve biyolojik belirleyici arasındaki korelasyon
- Tez No: 9031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHNUR ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
56 BÖLÜM III. ÖZET Bu çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri Anabilim Dalı' nda 1989-1990 yılları arasında 19 ayaktan ve 19 yatarak tedavi gören 38 hasta alınmıştır. Hastaların ayırıcı tanıları RDC ve DSM III R tanı sistemlerine göre iki ayrı klinisyen ve bir uzman tarafından konulmuştur. Hastalara klinik durumlarının değerlendirilmeleri için HRSD, Zung ölçümleri ve Deksametazon Supresyon Test' i (DST) uygulanmıştır. Plazma kan kortizol düzeyi ile klinik psikometrik ölçümler (HRSD ve Zung) ve yaş arasındaki korelasyonlar incelenmiştir. Bazı değişkenler arasında istatistik olarak anlamlı çizgisel ilişkiler (lineer korelasyon) saptanmıştır. Postdeksametazon plazma kortizol düzeyi ile depresyonun derinliği arasında anlamlı bir korelasyon olduğu gösterilmiştir. Ayırıcı tanı kriterlerinin, psikometrik ölçümlerin ve DST yanıtlarının arasındaki ilişkiler, RDC nin biolojik blirleyiciye (DST) ve depresyonun derinliğine DSM III R'ye göre daha duyarlı olduğunu göstermiştir. DST supresör ve nonsupresörlerinin arasındaki farkları görebilmek için çeşitli klinik ve demografik değişkenler karşılaştırmıştır. Tüm hastalar gözönüne alındığında yaş ile plazma kan kortizol düzeyi arasında korelasyon bulunmasına rağmen DST suprese ve nonsuprese hastaların yaşları arasında belirgin bir fark saptanmamıştır. Endojen depresyona özgü semptomları ayırabilmek amacı ile RDC endojen depresyon kriterleri esas alınarak, hastalar arasındaki semptom dağılımı tartışılmıştır. Ayrıca depresif hastalık semptomlarının kadın erkek ayırımına göre dağılımı da karşılaştırmalı biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In this study, 38 depressive patients, 19 inpatients and 19 outpatients treated in the Department of Psychiatry, Medical School of Gazi University were included. Diagnoses were made independently by two trained research assitants and a psychiatrist (assistant proffessor) by using Research Diagnostic Criteria (RDC) and DSM III R criteria. For the clinical descriptions of patients, Hamilton Rating Scale for Depression (HRSD), Zung Self Rating Depression Scale and Dexamethasone Suppression Test(DST) were administered. The correlations between plasma Cortisol levels and clinical psychometric scales (HRSD and Zung), Plasma Cortisol levels and age were investigated. Stat istically significant linear relationships were determined between some variables. It has been shown that severity of depression correlates significantly with postdexamethasone plasma Cortisol levels. The relationships among the diagnoses criteria, Psychometric scales and DST responses have shown that RDC is more sensitive to the biological marker (DST) and severity of depression than DSM III R. In order to see possible differences between the DST suppressors and nonsuppressors, various clinical and demographic variables were compared. The age factor was not significantly different for the two DST status, although correlation between plasma Cortisol level and age was observed for entire patients. The distribution of the most common symptoms of RDC endogeneous depression among patients were discussed. Furthermore, most common symp toms of depressive illness were also compared between women and men.