Before-after studies for accident black spots in Turkey
Türkiye'deki kaza kara noktalarının fayda-maliyet esasına göre değerlendirilmesi
- Tez No: 75898
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Trafik kazalarından dolayı oluşan sosyal ve ekonomik kayıplar, tehlikeli kesimler olarak adlandırılan Kaza Kara Noktalarının iyileştirilmesini amaçlayan yol güvenlik programlarının geliştirilmesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Genellikle bu tip yol güvenlik projelerine sınırlı bir bütçe ayrılması, en etkili ve en ekonomik önlemlerin alınmasını gerekli kılmıştır. 1993-1994-1995 kaza verilerinden yararlanılarak Türkiye karayolları ağında Oran-Kalite-Kontrol Metodu kullanılarak 934 kara nokta bulunmuştur. Yöresel, fiziksel durumlar, kaza karakteristikleri ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün geçmiş tecrübeleri dikkate alınarak uygulanması mümkün olabilecek projeler belirlenmiştir. Yapılan ön değerlendirmeler sonucu bu projeler yukarıda belirtilen 934 noktadan 132'sine uygulanmıştır. Tez içerisinde, yürütülen fayda-maliyet analizleri ile de uygulama sonunda bu kesimlerdeki kaza, ölü, yaralı,maddi hasadı araç sayılarındaki düşüş oranlan ve kaza tiplerindeki değişim incelenmiştir. Seçilen yol güvenlik projelerine verimliliğin değerlendirilmesi amacıyla fayda-maliyet analizleri uygulanmıştır. Uygulanan ilk fayda-maliyet analizinde, kazaların sayı ve şiddetindeki düşüş/yükseliş oranlan değerlendirme kriteri olarak alınırken, ikinci analizde de maliyet açısından, her projenin fizibilite çalışması yapılarak iyileştirme için yapılan harcamalar sonucu elde edilen faydalar hesaplanmıştır. Yapılan fizibilite çalışmasında, uygulanan her bir faaliyet, toplam azalma oranı içerisinde ayrı ayrı ağırlıklandırılmıştır. Bazı Kara Noktaların çözümlerinde birden fazla faaliyet gerekmiştir, iyileştirme çalışmalarından sonra kaza sayısındaki azalmanın en fazla %80 olduğu düşünülmüştür. Belirlenen kesimlerdeki kaza artış oranının yıllık ortalama günlük trafikteki artışla aynı ve %5 olduğu kabul edilmiştir.Trafik kazaları sonucunda oluşan ekonomik kayıpların hesaplanmasında, ortalama insan yaşı, kazalardaki ortalama ölüm yaşı, yaralı kalma sürelerinin belirlenmesinde Türk ve uluslararası kuruluşların deneyim ve kabulleri esas alınmıştır. Sonuç olarak, fayda-maliyet analizleri yapılmış iyileştirme projelerini İçeren bu yol güvenliği paketi çalışması, ilgili kuruluşlara gelecekte iyileştirilmesi yapılacak benzer kara noktalarda uygulanmak üzere önerilir.
Özet (Çeviri)
The social and economic losses resulting from road accidents necessitate the development of road safety programs with the objective of identifying measures which will improve or eliminate the dangerous locations. Generally with limited budgets allocated to such road safety projects, it is necessary to develop the most effective measures with low investment costs. Rate-Quality-Control method was used together with historical data to identify the hazardous locations of Turkish Highway Network and with this method using 1993-1994-1995 accident statistics, 934 black spots were identified. Possible improvement projects were defined considering local physical conditions, characteristics of accidents, past experience of the General Directorate of Turkish Highways. With an initial evaluation, candidate projects were determined for 132 locations out of previously defined 934 black spots. After the implementation of these projects, in this thesis before-and-after studies were conducted for determining the outputs in terms of the number of accidents, fatalities, injuries,property damage, and changes in accident characteristics. The cost-benefit and effectiveness analysis were conducted for each project to evaluate the effectiveness of selected road safety projects. In cost-effectiveness analysis, increase/decrease in accident rates and accident severity, were used as evaluation criteria. Cost-benefit analysis were used in order to obtain the total reduction in cost of accident damage, and return on investment of improvement expenditures optimal allocation of resources. In Cost-benefit analysis, each type of rehabilitation work has its own effectiveness as a unique rate for the reduction in accidents, however a maximum rate of 80% overall effectiveness was assumed in the analysis. It was also assumed that the rate of increase in the number of accidents was the same as the rate of increase in the annual average daily traffic of the considered section. To evaluate economic losses due to accidents, the average human life, the average age of people died at accidents, disability periods of injured were obtained from Turkish and International practices together with the associated monetary values. Finally, as a result of the study, a road safety package containing cost- effective improvement projects will be offered to the related agencies for further implementation and evaluation on similar black spots.