Disputes in time extension and allowance transfer of public construction works
Kamuya ait inşaat işlerinde süre uzatımı ve ödenek aktarımı ihtilafları
  1. Tez No: 75899
  2. Yazar: TOLGA GÜRES
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN ERANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, kamuya ait inşaat işlerinde süre uzatımı ve ödenek aktarımı uygulamaları ile ilgili olarak çıkan ihtilafların nedenini örnek kararlar yardımıyla araştırmıştır. Giderek artan enflasyon oranları ile birlikte genel olarak yatırım sürelerinin, özel olarak da kamu kesimi eliyle gerçekleştirilen inşaat sürelerinin uzaması üzerinde durulması gereken bir sorun olarak ortaya çıkmıştır, önceleri, bahsedilen süre uzamaları sadece zaman kaybı ile sınırlı bir zarara yol açarken, sonraki yıllarda hem idareler hem de müteahhitler açısından maddi zararlara da sebep olmaya başlamıştır. Bayındırlık Bakanlığı, Yapı işleri Mevzuatı ile süre uzatımı ve ödenek aktarımı uygulamalarına bir düzenleme getirmiş ancak yoruma açık olması sebebiyle uygulamada ihtilaflara ve yorum farklılıklarına sebep olmuştur. Çalışma, örneklerin incelenmesi ile tespit edilen ihtilafları ve mevzuatı mühendislik bakış açısıyla yorumlayarak, ihtilaflara mani olacak ve uygulamada bir standart getirecek yöntemler geliştirmeye çalışmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reasons of disputes in time extension and allowance transfer of public construction works with the help of examples of decisions. With the increase in inflation rates, in general the increase in investment time periods and in particular the increase in time periods of public construction works had caused an essential problem to be stated. At first, time extensions mentioned above were causing only a time loss, in years coming after it caused a loss of money for both of the administrations and contractors. Ministry of Public Works put the time extension and allowance applications in order with Regulation for Construction Works. However, since the regulation is open to interpretation it have been causing disputes and interpretation differences. Thesis will seek to find methods to prevent disputes and standardize applications by interpreting the regulation and the examples of disputes with an engineering point of view.