An Investigation into the cutting tools used in CNC machines
CNC tezgahlarında kullanılan kesici takımlar üzerine bir araştırma
- Tez No: 75897
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ENGİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Teknolojinin gelişimi hızla devam etmektedir. Bu gelişmelerin talaşlı üretimin en önemli parametrelerinden biri olan kesici takımlara etkisi kaçınılmazdır. Artık tornalama ve frezeleme işlemlerinde çok katmanlı kaplamalı karbür takımlar ile silikon nitrat bazlı seramik takımlar kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu takım malzemeleri ilgili olarak yeterince takım ömrü modellemesi yapılmadığı görülmüştür. Bu çalışmada frezeleme operasyonu için beş ayrı takım malzemesinin incelendiği bir takım ömrü modellemesi oluşturulmuştur. Bu çalışma bir fabrikaortamında, seri üretimi durdurmadan, gerçek parçalar üzerinde yapılmıştır. Bu model için regresyon analizi metodu kullanılmıştır. Bu metod yapılan çok değişkenli bir denklemi oluşturmak ve çözmek için uygun deneysel tasarımlardan ortaya çıkan verileri kullanır. Bu yolla, birçok frezeleme deneyi gerçekleştirilmiş ve en düşük kareler analizinin kullanımıyla takım ömrü için matematiksel bir model oluşturulmuştur. Bu analiz takım ömrünün kesme hızı ve ilerleme hızı gibi iki bağımsız değişkenli bir fonksiyonla belirtildiği birinci dereceden bir modele dayanmaktadır. Ortaya çıkarılan model, kendisinin ve kendisini oluşturan elemanların, seçilen bir emniyet aralığı içerisinde geçerli olup olmadığının belirlendiği değişiklik analizi yoluyla kontrol edilmiştir. Daha sonra her bir takım malzemesi için birim üretim maliyeti bulunmuş ve en iyi sonuç veren takım belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda test yapılan operasyonda parça başına takım maliyetinde % 67 düşüş sağlandı. Benzer özellik gösteren operasyonlarda da aynı takım malzemesi ve çalışma koşullan kullanılmaya başlandı.
Özet (Çeviri)
The development in technology is rapidly continuing. The effects of these developments on cutting tools, which is the most important element in metal cutting, is unavoidable. Now, multilayer coating carbide tools and silicon nitrate based ceramic tools are used in turning and milling operations. According to the research done, there was no evidence of sufficient tool life modelling regarding these materials. In this study, tool life modelling for the milling operations has been performed by using five different tool materials. This study has been conducted in a factory setting, on real production parts without interrupting mass production. Regression analysis was used to develop the model. The method utilizes dataemerging from appropriate experimental designs for forming and solving a multi- variable equation. With this method, many milling experiments have been performed and a mathematical model for tool life by using the least square analysis have been developed. The analysis is based on a first order model in which the tool life is expressed as a function of two independent variables, namely, cutting speed and feed. Then according to the criterion of unit production cost for each tool material the unit production cost has been determined and the tool material that gives the best results has been selected. As a result of this study, tool cost per part was decreased by 67 % in the operation tested with respect to the original condition. The results of this study has been evaluated and a decision was reached to use the same tools with the same cutting conditions on the same workpiece material at the factory in similar operations. This means a highly significant cost saving in milling operations of the company.