Cyber insurance adoption in smes as a risk management tool in digitalization
Türkiye'deki kobi'lerin dijitalleşmede risk yönetimi için siber güvenlik sigortası
  1. Tez No: 758996
  2. Yazar: ASLI ÖZKELEŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN METİN, DR. NAZIM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küçük – ortak büyüklükte işletmeler (KOBİ) Türk ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaktadırlar. Dijitalleşme de ekonomik olarak KOBİ'lerin verimliliklerini arttırmaları ve inovasyon ile işlerini büyütmeleri için önemli yer arz etmektedir. Ancak dijitaleşmenin beraberinde getirdikleri siber saldırılara karşı zarafiyet durumu KOBİ'ler arasında yetereince bilinmemekte olup siber güvenlik farkındalığının az olması ve siber saldırı teknolojilerinin gelişmesi sebebiyle KOBİ'ler siber saldırılara daha açık konuma gelmişlerdir. Beklenmedik siber olayları kapsamaları sebebiyle siber güvenlik sigortaları siber risk yönetim aracı olarak görülmektediler fakat henüz siber sigorta pazarı olgunluğa erişmemiştir. Araştırmada KOBİ'lerin siber sigortayı almalarındaki etkenler ve siber hazırlılık, güvenlik verimliliği ve teknoloji edinimi aracılığı ile siber sigortaların dijitalleşmeye etksi araştırılacaktır. Araştırma kapsamında oluşturulan modelde teknoloji – organizasyon – çevre modeli bireysel bakış açısı ile genişletilmiş ve siber güvenlik sigortasını edinmenin etkileri eklenmiştir. Modeli test etmek amacıyla KOBİ'lere yönelik nicel anket hazırlanmıştır. Modelin sonucunda siber güvenlik sigortasının KOBİ'ler arasındaki edinimini arttırıcı metodlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small – medium sized enterprises (SMEs) create the backbone of the Turkish economy. Digitalization is a key advancement for SMEs in order to create efficiency and open up new opportunities for innovation. However, digitalization makes SMEs vulnerable to cyber threats by opening an outlet to other systems. The lack of awareness of cyber protection and the increasing advancements in cyberattacks puts SMEs at risk of data breaches which in turn causes damage to the company. Cyber insurance is considered a risk management tool for the coverage of costs in the event of an unexpected cyber incident. Even though the coverages are beneficial for the insured, the cyber insurance market is far from reaching its full potential. The study aims to find the factors of cyber insurance adoption for SMEs and the effects of cyber insurance on digitalization through cyber readiness, organizational security performance and information and communication technologies (ICT) adoption. The model created for the study was based on technology-organization-environment (TOE) context extended with individual context and the post adoption effects of cyber insurance. A quantitative survey aimed towards SMEs was conducted to test the model. Methods for increasing adoption of cyber insurance among SMEs were suggested based on the model outcomes.