Ketojenik diyet, aralıklı oruç diyeti, glutensiz beslenme ve dengeli beslenme programı uygulayan bireylerin beslenme bilgi düzeyi ve antropometrik ölçümlerinin incelenmesi
Examination of nutritional knowledge level and anthropometric measurements of individuals following ketogenic DİET, intermittent fasting DİET, gluten-FREE nutrition and balanced nutrition program
  1. Tez No: 759023
  2. Yazar: RUMEYSA YALDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ÖZAY ARANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya üzerinde bulunan pek çok insan mevcut kilosunu azaltmak veya korumak için farklı diyet programları uygulamaktadır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan diyetlerin tokluk hissini arttırarak çeşitli mekanizmaları uyardığı ve kiloyu kontrol altında tutabileceği düşünülmektedir. Bu diyet programları içerisinde en meşhur olanları karbonhidrat alımını azaltmak, zaman kısıtlı beslenmek ve gluten içeren maddelerin beslenmeden çıkarıldığı diyet programlarıdır. Bu çalışma, 18-65 yaş arası Isparta'da 3 farklı diyetisyen kliniğine başvuran, iletişim sıkıntısı yaşamayan ve kendi iradeleri ile anketimizi cevaplamayı kabul eden ketojenik diyet, aralıklı oruç diyeti, glutensiz beslenme ve geleneksel beslenme programı uygulayan yetişkinlerin antropometrik ölçümleri ve beslenme bilgi düzeylerinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Gruplar arasında beslenme puanları ve antropometrik özellikleri karşılaştırıldığında, beslenme bilgisinin antropometrik değişimler üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many people in the world apply different diet programs to reduce or maintain their current weight. It is thought that diets prepared for this purpose can increase the feeling of satiety, stimulate various mechanisms and keep weight under control. Among these diet programs, the most famous ones are reducing carbohydrate intake, time-restricted nutrition and diet programs in which gluten-containing substances are excluded from the diet. This study was carried out to determine the anthropometric measurements and nutritional knowledge levels of adults aged 18-65 years who applied to 3 different dietician clinics in Isparta. These adults do not have communication problems and agree to answer our questionnaire voluntarily and follow the ketogenic diet, intermittent fasting diet, gluten-free diet and traditional nutrition program. It was found that the nutritional information had no effect on the anthropometric changes when the nutritional scores and anthropometric characteristics of the group were compared.