Hadislerin günümüze yansıması bağlamında rahmet
Mercy in the context of the reflection of hadith today
- Tez No: 759022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, kapsamı, yöntemi, amacı ve önemi gibi çalışmayla ilgili temel bilgiler verilmektedir. Birinci bölümde rahmet sözcüğünün kavram şeması ve lügat açısından incelenmesi üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde ise Kur'ân-ı Kerîm'de rahmet kavramının tahlili oluşturmaktadır. Bu bağlamda özellikle Kur'ân'da geçen rahmet sözcükleri üzerinde detaylıca durulmaktadır. Hadislerde rahmet kavramını ele aldığımız üçüncü bölümde ise, rahmet kavramının hadislerde karşılık bulduğu manâlar, sahih hadislerde rahmet kavramının incelenmesi, sahîh olmayan ve aslı olmayan hadislerde rahmet kavramının incelenmesi gibi kısımlar üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and three parts. In the introduction, the basic information about the scope, method and the purpose of the research is given. In this context, especially the words of mercy in the Qur'an are discussed in detail. In the firs part, it is focused on the analysisof the word mercy in terms of concept scheme and lexicon. İn the second part, the analysis of the concept of mercy in the Qur'an is made. In this context, especialy the words of mercy in the Qur'an are discussed in detail. In the third part, Where we discuss the concept of mercy in the hadiths the meanings of the concept of mercy in the hadiths, examining the concept of mercy in authentic hadiths, it will be focused on parts such as examining the concept of mercy in hadiths that are not authentic and not original.