Sülfonasyon atık suyundaki sülfit bileşeninin titrimetrik olarak tayini ve geri kazanım çalışması
Titrimetric determination of sulphite component in sulfonation waste water and recovery study
- Tez No: 759027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÖZCAN, DOÇ. DR. ÜMİT GÜLYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sülfonlama tesislerinde lineer alkil benzen sülfonik asitin (LABSA) elde edilmesi sırasında uygulanan sülfonlama işleminden sonra, yıkama suyunda (scrubber) yan ürün olarak yüksek derişimde sülfit bileşenleri açığa çıkmaktadır. Sülfit bileşenleri atık su olarak endüstriyel arıtma tesisine deşarj edilmektedir. Atık durumundaki deşarj edilen sülfit iyonunun tekrar geri kazanılarak endüstriyel uygulamalarda kullanımının sağlanması, çevresel etkilerin azaltılması ve faydalı maliyet açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmadaki amaç endüstriyel bir atık olan sülfit bileşenlerinin çevresel etkilerinin azaltılabilmesi için sülfit iyonunun tekrar geri kazanılarak endüstriyel uygulamalarda kullanımının sağlanmasıdır. Böylece, sülfitin arıtmadaki kirletici yükünün azaltılması ve sülfit bileşenlerinin yıkama sularından uzaklaştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada, sülfit tayini için titrimetrik yöntem kullanılmış ve doğruluk, hassasiyet, kolaylık, hızlılık açısından değerlendirme yapılmış ve güvenilir sonuçlar elde edilmiştir. Geri kazanım çalışması için; elüsyon türü, pH, süre, adsorban miktarı, elüsyon hacmi gibi parametreler için optimizasyonlar yapılmıştır. En iyi geri kazanım pH 5 olan scrubber gerçek numunesinde ve 5 dk.'lık adsorban sirkülasyon süresinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the sulfonation process applied during the production of linear alkyl benzene sulphonic acid (LABSA) in sulfonation facilities, high concentrations of sulfide components are released as a by-product in the scrubbing water. Sulfite components are also discharged to the industrial treatment plant as waste water. Recovering the discharged sulfide ion as a waste and ensuring its use in industrial applications is of great importance in terms of reducing environmental impacts and beneficial costs. The aim of this study is to ensure that the sulfide ion is recovered and used in industrial applications in order to reduce the environmental effects of sulfide components, which is an industrial waste. Thus, it is targeted to reduce the pollutant load of sulfite in treatment and to remove sulfide components from washing water. In the study, the titrimetric method was used for the determination of sulfide and evaluated in terms of accuracy, sensitivity, convenience, and speed, and reliable results were obtained. For recovery work; Optimizations were made for parameters such as elution type, pH, time, amount of adsorbent, and elution volume. The best recovery was obtained in the scrubber real sample with pH 5 and adsorbent circulation time of 5 min.