Skolyozlu bireylerde spinal uyumu geliştiren uyku eğitiminin uyku ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of sleep education improving spinal adaptation on SLEEP and quality of life in individuals with scoliosis
- Tez No: 759039
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Skolyoz, düzlemler üzerinde aynı hizada bulunan vertebraların, dizilimlerinin herhangi bir sebeple bozulmasıyla oluşan eğrilik olarak adlandırılır. Bu çalışmada, skolyozlu bireylerin uyku ve yaşam kalitelerine etkileri incelendi. Verilen spinal uyumu geliştiren uyku pozisyonlarının, uyku ve yaşam kalite düzeylerinde meydana getirdiği etkinin gözlemlenmesi amaçlandı. Araştırmanın örneklemi, Yalova ilinde 18-50 yaş aralığında bulunan skolyoz tanısı konulmuş bireyler tarafından oluşturuldu. Demografik bilgiler formu, Skolyoz Araştırma Cemiyeti'nin Sağlık ilişkili Yaşam Kalitesi-22 formu ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi kullanılarak değerlendirildi. Anket uygulanan bireyler, uyku eğitimi alanlar çalışma grubu, uyku eğitimi almayan kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmada elde edilen verilerin analizi, Statistical Package for Social Sciences (SPSS 22) Paket Programı kullanılarak gerçekleştirildi. Tanımlayıcı istatistikler, sayısal veriler için ortalama ± standart sapma ve nitel veriler için yüzde dağılımları şeklinde verildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov- Smirnov testi ile incelendi. Grup değerlerinin karşılaştırmasında, normal dağılım gösteren değişkenler için bağımsız gruplarda T testi, non-parametrik dağılım gösteren değişkenlerde Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects on sleep and quality of life as a result of deformation in the spine of individuals with scoliosis.To observe the changes that may occur in sleep and life quality levels of sleep positions that improve spinal compliance. The sample of the study was formed by individuals between the ages of 18-50 in Yalova, who had a diagnosis of scoliosis. Individuals were evaluated with the demographic information form, Scoliosis Research Society's Health-related Quality of Life-22 and Pittsburgh Sleep Quality Index. The persons surveyed were divided into two groups as the experimental group that received training of sleeping positions and the control group that did not receive training of sleeping positions. The analysis of the data obtained in the study was carried out in Statistical Package for Social Sciences (SPSS 22). Descriptive statistics will be given as mean±standard deviation for numerical data and percentage distributions for qualitative data. The data were analyzed for conformity to normal distribution using the Kolmogorov-Smirnov test. In the comparison of the groups, T test was used in independent groups for the variables showing normal distribution, and Mann Whitney U test was used for the variables showing non-parametric distribution.