Wavelength measurement techniques using fabry-perot filters in 1550 nm band and an application in temperature measurements
1550 nm bantında fabry-perot süzgeç kullanarak dalgaboyu ölçüm teknikleri ve sıcaklık ölçümlerinde bir uygulama
- Tez No: 75904
- Danışmanlar: PROF. DR. F. RÜYAL ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
öz 1550NM BANTINDA AYARLANABİLİR FABRY-PEROT SÜZGEÇ KULLANARAK DALGABOYU ÖLÇÜM TEKNİKLERİ VE SICAKLIK ÖLÇÜMLERİNDE BÎR UYGULAMA Ertekin, Tuğrul Yüksek.Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. F.Rüyal Ergül Aralık 1998, 77 sayfa Fabry-Perot ayarlanabilir süzgeç kullanarak 1550nm bantında bir dalgaboyu ölçüm sistemi kurulmuştur. Gerekli donanım; kişisel bilgisayar, veri toplama kartı, laser kaynağı ve optik bir detektörden oluşturulmuştur. Ölçülen tayfta, ayarlanabilir süzgecin geniş bant genişliğinden dolayı bir genişleme görülmüştür. Bu problemin çözümü dekonvolüsyon olarak verilmiştir. Çeşitli dekonvolüsyon metodları ve bunların performansları incelenmiştir. Veri toplama ve dekonvolüsyonu da içeren sinyal işleme LabVIEW isimli bir yazılımla gerçekleştirilmiştir. Bu. ölçüm sisteminin endüstri uygulaması fiber Bragg dereceli algılayıcılar kullanılarak yapılmıştır. Algılayıcıların yerleştirildiği çevrenin sıcaklığı, tayftaki dalgaboyu değişmeleriyle saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Bragg dereceli algılayıcılar, Fabry-Perot süzgeç, tayf, dekonvolüsyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WAVELENGTH MEASUREMENT TECHNIÇUES USING FABRY-PEROT TUNABLE FILTERS İN 1550 NM BAND AND AN APPLICATION İN TEMPERATURE MEASUREMENTS Ertekin, Tuğrul M.S., Department Of Electrical And Electronics Engineering Supervisor: Prof.Dr. F.Rüyal Ergül December 1998, 77 pages A 1550nm band vvavelength measurement system is implemented by using a Fabry- Perot tunable filter. The related hardware is constructed by using a personal computer, a data acquisition card, a laser source, and an optical detector. Due to the wide bandvvidth of the tunable filter, the smoothing ör \videning problem of the measured spectrum is observed. The solution of the problem is given as the deconvolution method. Various deconvolution methods and their performances are analyzed. The data acqusition and signal processing including deconvolution are performed by the software LabVIEW. An industrial application of this measurement system is implemented by using fiber Bragg grating sensors. The temperature of the environment where the sensor is inserted is determined by the aid of vvavelength change in the spectrum. Keyvvords : Bragg grating sensors, Fabry-Perot Filter, spectrum, deconvolution.