Antalya'da milli eğitime bağlı sanat atölyelerinde verilen resim eğitimi
Painting education given in art workshops affiliated to national education in Antalya
  1. Tez No: 759061
  2. Yazar: BETÜL TANRIVER
  3. Danışmanlar: PROF. SADETTİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sanatın doğduğu ve sanatçıların yetiştiği yerler olarak görülebilecek olan sanat atölyeleri her geçen gün gelişmekte ve sayıları giderek artmaktadır. Sanata olan ilginin artması beraberinde bir takım sorunları da getirmektedir. Bu nedenle, Antalya bölgesinde faal durumda olan ve bünyesinde resim eğitiminin de verildiği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı sanat atölyeleri konu alınmış olup toplamda 5 ilçeye gidilmiş ve bu kriterlere uygun 16 atölye tespit edilmiştir. Bu çalışmada, amaçlı (purposive) örnekleme yaklaşımından ölçüt örnekleme tekniği kullanılarak yüz yüze görüşme yapıldığından örneklem sayısı sınırlandırılmış ve 5 erkek, 5 kadın olmak üzere toplam 10 kişi ile yarı-yapılandırılmış mülakat yapılarak veri toplanmıştır. Örneklem sayı sınırlandırılması yapılırken pandemi koşulları dikkate alınmıştır. Nitel araştırma yönteminin araştırma desenleri içinde bulunan“durum çalışması”(case study) tercih edilen bu araştırmada, veriler bilgisayar destekli nitel veri analiz aracı olan Maxqda ile analiz edilmiştir. Görüşme metinlerinden elde edilen tema, kategori ve kodlar ışığında kelime frekansları, baskın kodlar, grafikler ve modeller yine yazılım yardımıyla gösterilmiştir. Araştırma sonucunda sanat atölyelerinin yaşadığı sorunların resim sanatına olumsuz etkileri olduğu, yaratıcı düşünce merkezleri olan bu mekanların daha olumlu koşullar altında verecekleri eğitimler sayesinde topluma sanatseverler kazandırılmasında katkıları olacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Art workshops, which can be seen as places where art creation and artists grow, are developing day by day and their number is increasing. Increasing interest in art brings with it many issues. 16 workshops have been identified in 5 districts that are active in the Antalya region, which is a member of the Ministry of National Education, and comply with the criteria and data were collected by conducting semi- structured interviews with a total of 10 people, 5 men and 5 women, using the criterion sampling technique from the purposive sampling approach. One of the research designs of the qualitative research method, was preferred, the data were analyzed with Maxqda, a computer-assisted qualitative data analysis tool. The data obtained in the interview were shown with the help of software, graphical models, category and word frequencies, and dominant codes. As a result of the research, it has been determined that the problems experienced by art workshops have negative effects on the art of painting. It can be stated that these places, which are centers of creative thinking, will contribute to gaining art lovers to the society thanks to the training they will provide under more favorable conditions.