Şap virüsünün hücreye girişinde sindekan 1'in rolünün araştırılması
Investigating the role of syndecan 1 in the cell entry of foot and mouth disease virus
- Tez No: 759060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KILIÇ SÜLOĞLU, DR. ŞÜKRAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Şap hastalığı, Türkiye'de dahil olmak üzere birçok ülkede salgınlara ve önemli ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve oldukça bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Hastalığın etkeni olan şap virüsünün 7 serotipi ve birçok varyantı bulunur. Şap hastalığı ile mücadelede aşılama en etkili çözüm olmaya devam etmektedir. Virüsler, duyarlı konakçı hücrelerin hücre yüzeylerinde yer alan spesifik reseptörlere bağlanarak enfeksiyon işlemini başlatırlar. Şap virüsünün saha izolatları konak hücreye giriş sağlamak için integrin αvβ1, αvβ3, αvβ6 ve αvβ8 reseptörlerini kullanırlar. Şap virüsü de dahil olmak üzere birçok virüste heparan sülfatların konak hücre yüzeyine bağlanmada rol aldığı görülmüş fakat şap virüsü için bu aileden hangisinin rol aldığı bilgisine literatürde rastlanmamıştır. Literatürdeki bu eksikliğe katkı sunmak amacıyla bu tez çalışmasında heparan sülfat proteoglikan ailesinde yer alan Sindekan 1'in rolü araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında, şap virüsüne duyarlı olmayan insan kolon karsinom hücresine (SW480) insan Sindekan 1 (SDC1) geni içeren plasmidin transfeksiyonu ve ifadesi sonrası şap virüsüne duyarlı hale geldiği gösterilmektedir. Şap virüsü için reseptör olduğu bilinen integrin αvβ6 pozitif kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Heparan sülfatın hücre kültürüne adaptasyonu aşamasında O serotipini tercih etmesi nedeniyle duyarlı yavru hamster böbrek hücresinde (BHK-21) adapte edilmiş OTUR/17 virüs suşu kullanılmıştır. Çalışmaların ilk aşamasında, hücrelerin sterilite testleri yapılmış, üreme eğrileri çıkarılmış, hücre stokları hazırlanmış ve karşılaştırmalı olarak SW480 ve BHK-21 hücrelerinin şap virüsüne duyarlılığı kontrol edilmiştir. İkinci aşamasında, SDC1, integrin β6 ve kontrol plasmidleri kompetan bakteriye ayrı ayrı transforme edilmiştir. Transforme bakteriler çoğaltılmış, plasmid DNA'lar tekrar izole edilmiş ve konsantrasyonları ölçülerek stoklanmıştır. Üçüncü aşamada, transfeksiyon uygulama dozu belirlenmiş, transfeksiyon işlemleri gerçekleştirimiş ve RNA izolasyonları yapılarak polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile gen ifadeleri ölçülmüştür. Çalışmanın son aşamasında, transfekte edilen hücrelere virüs ekimi yapılarak duyarlılıkları incelenmiştir. Transfeksiyon işlemlerinin sonucunda gen ifadelerinde beklenen düzeyde artış görülmüştür. Transfekte edilmiş hücrelerin şap virüsü ile inkübasyonu sonucunda β6 geni ile transfekte olan gözlerde daha fazla olmak üzere β6 ve SDC1 ile transfekte gözlerde kademeli olarak sitopatik etki (CPE) sonucu hücrelerde dökülme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Foot and mouth disease is an acute and highly contagious viral disease of hoofed that causes epidemics and significant economic losses in many countries, including Turkey. There are 7 serotypes and many variants of the foot-and-mouth disease virus (FMDV) , which is the causative agent of the disease. Vaccination remains the most effective solution in the fight against FMDV. Viruses initiate the infection process by binding to specific receptors located on the cell surfaces of susceptible host cells. Field isolates of the FMDV use integrin αvβ1, αvβ3, αvβ6, and αvβ8 receptors for entry into the host cell. It has been observed that heparan sulfate proteoglycans have a role in binding to the host cell surface in many viruses, including the foot-and-mouth disease virus, but the information on which of this family plays a role for the FMDV has not been found in the literature. In order to contribute to this deficiency in the literature, the role of Syndecan 1 (SDC1), which is in the heparan sulfate proteoglycan family, was investigated in this thesis study. In this thesis, it is shown that human colon carcinoma cell (SW480) which is not susceptible to FMDV becomes susceptible to FMDV after transfection and expression of the plasmid containing the human syndecan 1 (SDC1) gene. Integrin αvβ6, which is known to be a receptor for the FMDV, was used as a positive control group. OTUR/17 virus strain adapted in susceptible baby hamster kidney cell (BHK-21) was used because heparan sulfate prefers the O serotype during the adaptation to cell culture. In the first phase of the studies, sterility tests of cells were performed, growth curves were drawn, cell stocks were prepared and the susceptibility of SW480 and BHK-21 cells to FMDV was checked comparatively. In the second step, SDC1, integrin β6 and control plasmids were individually transformed into competent bacteria. Transformed bacteria were propagated, plasmid DNAs were re-isolated and stored by measuring their concentrations. In the third step, the transfection application dose was determined, transfection procedures were performed, and RNA isolations were made and gene expressions were measured by polymerase chain reaction (PCR). At the last stage of the study, the susceptibility of the transfected cells was examined by inoculating the virus. As a result of transfection processes, an increase in gene expressions was observed at the expected level. As a consequence of the incubation of the transfected cells with the FMDV, cell shedding was observed as a result of a gradual cytopathic effect in the wells transfected with β6 and SDC1, more so in the wells transfected with the β6 gene.