Mekan ve fotoğraf ilişkisine tasarım süreci bağlamında bir yaklaşım
An approach to the relation between space and photography in the context of the design process
  1. Tez No: 759091
  2. Yazar: CANNUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tasarlama eylemini ve tasarımın doğasını anlamaya yönelen bu çalışmanın konusu“fotoğraf sanatı”ve“mekan tasarımı”dır. Teknik ve estetik açıdan geniş kapsamlı disiplinler olan mekan tasarımı ve fotoğraf sanatı bu çalışmada tasarlama sürecindeki ilişkileri bağlamında irdelenmektedir. Çalışmanın amacı; fotoğraflarla bir mekan tasarlama süreci kurgulama denemesi olarak özetlenebilir. Fotoğrafın mekan tasarlama sürecindeki yerinin ve öneminin belirlenmesi için yapılan literatür araştırmaları bu amaca yönelik adımlardır. Çalışmada mekanın“görsel karakteri”ele alınarak mekan tasarlama süreci ile fotoğraf sanatı arasındaki benzer yapı incelenmektedir. Birinci bölümde fotoğraf ve mekan tasarımı ilişkisi tarihsel süreç içinde araştırılmaktadır. Tarihsel süreçte yaşanan gelişmeler ve öne çıkan kişiler üzerinden mekan tasarımıyla fotoğrafın kesiştiği noktalar sunulmaktadır. İkinci bölümde mekan tasarımı ve fotoğrafın algı bakımından benzerlikleri açıklanmaktadır. Her iki alanın ortak algısı olan görsel algı ve bağlantılı olduğu görme, görsel iletişim konuları araştırılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümü tasarlama kavramları ile ilgilidir. Bu bölümde mekan tasarımı ve fotoğraf, yaratıcılık paydasında ele alınmaktadır. Yaratıcılık dilinde bulunan ortak kavramlar her iki alan için açıklanarak örneklenmektedir. Dördüncü bölümde tasarım süreci, fotoğrafa dahil olma haline göre sınıflandırılmaktadır. İlgili fotoğraf türleri ve oluşturulan sınıflar birlikte düşünülmektedir. Tasarım sürecinin içinde gerçekleşen eylemler ve bunların fotoğraflarla ilişkisi araştırılmaktadır. Bu ilişkilere örnekler doğrultusunda yaklaşılmaktadır. Sonuç bölümünde, fotoğrafların mekan tasarım sürecinde yer almasının tasarlama becerilerine ve sürece olan etkisi genel olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“photography art”and“space design”to understand the act of design and its nature. Space design and photography art are examined within the context of their relations in the design process. This study aims to construct a space design process with photographs as a trial. Literature reviews are the steps to specify the place and importance of photography in the spatial design process. The similar structure between the space design process and photography art is examined by tackling the“visual character”of the space. The first section investigates the relationship between photography and space design in the historical process. Intersections of space design with photography are presented through advancements within the historical process and prominent people. The second section explains the similarities between space design and photography regarding perception. Visual perception, which is the common perception of both fields with related vision and visual communication, is investigated. The third section is related to design concepts. Space design and photography are discussed in the common ground of creativity. Common concepts in the language of creativity are exemplified in both fields. In the fourth section, the design process is classified corcerning the state of its inclusion in photography. Related photography types and created classes are considered together. Actions in the design process and their relations with photographs are investigated. These relations are examined through examples. In conclusion, the impact of involving photographs in the space design process on design skills and the process is generally evaluated.