Factors which determine youth entrepreneur intention: Evidence from Turkey
Genç girişimci niyeti belirleyen faktörler: Türkiye'den deliller
  1. Tez No: 759092
  2. Yazar: NERMNEEN SHMLAK
  3. Danışmanlar: PROF. ELA ÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, girişimciliğin ekonomik büyümenin anahtarı olması nedeniyle Türkiye'deki gençlerin girişimcilik tutumunu araştırmaktı. Araştırma, temellendirilmiş teori, planlı davranış teorisi ve girişimci niyet modeline dayanıyordu. Veriler Türkiye'de gençlik bakanlığına kayıtlı kişilerden elde edilmiştir. Aşağıdaki amaçların belirlenmesi çalışmanın tasarımına rehberlik etmiştir: aile etkisinin ve girişimcilik eğitiminin Türkiye'deki gençlerin girişimciliği sürdürme niyetleri üzerindeki etkisi. Bu çalışmayı geliştirmek için gerekli bilgileri toplamak için bir anket kullanıldı. Bu araştırmanın bulgularına göre üniversitelerde verilen girişimcilik eğitimi öğrencilerin girişimcilik hakkındaki genel görüşleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir; Gençlerin girişimciliğe katılma istekleri üzerindeki ailenin etkisi sınırlıdır. Eğitim politika yapıcıları, girişimciliğin yüksek eğitim seviyelerinde desteklenmesini ve erken yaşta geliştirilmesini sağlamalıdır, böylece genç insanlar, diğerleri arasında bir kariyer seçimi olarak girişimciliği seçebilirler.
Özet (Çeviri)
The goal of this research was to investigate the entrepreneurial attitude of youths in Turkey, as entrepreneurship is a key for economical growth. The research was based on grounded theory, theory of planned behavior, and the entrepreneur intention model. Data was obtained from individuals registered in the youth ministry in Turkey. Determining the following aims guided the design of the study: impact of family influence and entrepreneurship education on youth's intentions in Turkey to pursue entrepreneurship. A questionnaire was used to gather the information needed for developing this study. According to the findings of this research, entrepreneurship education at universities may have a favorable impact on students' overall views about entrepreneurship; Family influence on youths' willingness to engage in entrepreneurship is limited. Education policymakers should ensure that entrepreneurship is supported at higher education levels and developed early so that young people may choose entrepreneurship as a career choice, among many others.