Post fotoğraf ve senografi uygulamaları
Post photography and scenography practices
  1. Tez No: 956175
  2. Yazar: BİLGE ŞAHİNTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BÖCEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Senografi, (Scenography) Yunanca Skēnē, sahne veya sahne inşası Grapho, tanımlamak sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Sahneleme tarihine bakıldığında senografi, sahne dekorlarının tasarımı ve fiziki ortamların yaratılması olarak tanımlanırken günümüze gelindiğinde fiziksel, metinsel ve düşünsel ortamının bir sentezi olarak tanımlanmaktadır. Sahneleme, performans, ortam yaratımı ve bir anlatı kurması bağlamında genişleyerek pek çok anlam kazanmıştır. Senografik sahne yaratımında unsurlar sırasıyla; mekân, metin, model ve dekor, ışık ve renk, kostüm, saç ve makyajdır. Bu unsurlar yaratılacak ortamın temelidir. Fotoğraf senografinin barındırdığı süreçleri kullanarak yeni bir fotoğrafik dil ortaya koymaktadır. 1990'lı yıllarda ortaya çıkan 'sahnelenmiş fotoğraf' türü bu duruma verilebilecek en iyi örneklerden biridir. Post-fotoğraf döneminde teknolojinin gelişimiyle beraber çok yönlü yeni yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu dönemde karşımıza çıkan kurgusal fotoğraflar senografinin yöntemlerinden yararlanmaktadır. Sanatçılar, eserlerini senografik bir anlatı üzerinden inşa etmeye başlarken bu anlatının gerektirdiği, set tasarımı, metinsel arka planı ve sunuş şekli önem kazanmıştır. Bu tez çalışmasının amacı; fotoğraf ile senografinin barındırdığı ortak bir anlatı dili araştırmaktır. Bu tez çalışması fotoğrafın eylem ile olan ilişkisini sorgulamakta ve sahneleme ile olan ilişkisine yanıt aramaktadır. Bu tez çalışmasında, senografi ile fotoğraf ilişkisi; sahneleme, performans, mekân/atmosfer yaratımı ve anlatı kurma yöntemlerini kullanan çağdaş fotoğraf sanatçılarının örnekleri üzerinden incelenmiştir. Bu tez çalışmasının sonucunda, çağdaş fotoğraf sanatçılarının eserlerini oluşturmadan önce kurguladıkları düşünsel, metinsel ve fiziksel aşamalar ile çekim sonrasında gerçekleştirdikleri düzenlemelerin senografinin alanına dâhil olduğu ortaya konmuştur. Bu anlatı biçimi, yeni bir fotoğrafik dil oluşturarak sanatçılara farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Post-fotoğraf döneminde fotoğrafik dilin çeşitlenmesi, yöntem ve teknik düzeyde senografiden beslenmektedir. Sanatçılar; setler, tiyatro oyunları, sergileme biçimleri, referans verilen imgeler ve çeşitli teknolojiler aracılığıyla kurgusal bir dünya inşa ederek bu süreci yönetmektedir. Bir yönetmen gibi çalışan sanatçılar, tüm bu aşamaları kavramsallaştırarak eserlerini üretmektedir. Bu bağlamda, bu tezde senografi kavramı, anlatı üzerinden inşa edilen bir fotoğrafik dil olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Scenography, derived from the Greek words skēnē (stage or stage construction) and grapho (to describe), has historically referred to the design of stage sets and the creation of physical environments. Over time, its definition has evolved into a synthesis of physical, textual, and conceptual space. Within the broader context of staging—encompassing performance, spatial design, and narrative construction—scenography has acquired expanded meanings. In scenographic stage production, the key elements include space, text, model and set design, light and color, costume, hair, and makeup. These components form the foundation of the constructed environment. The photograph presents a new photographic language using the processes inherent in scenography. The“staged photograph”genre that emerged in the 1990s is one of the best examples of this. With the development of technology in the post-photography era, multifaceted new approaches have emerged. The fictional photographs that appear during this period make use of the methods of scenography. As artists began to construct their works through a scenographic narrative, the set design, textual background, and presentation form required by this narrative gained importance. The aim of this thesis is to investigate the common narrative language shared by photography and scenography. This thesis questions the relationship between photography and action and seeks answers to its relationship with staging. In this thesis, the relationship between scenography and photography is examined through examples of contemporary photographers who use staging, performance, space/atmosphere creation, and narrative construction methods. As a result of this thesis study, it has been revealed that the conceptual, textual, and physical stages that contemporary photographers construct before creating their works, as well as the post-production editing, they carry out, fall within the scope of scenography. This narrative form offers artists a different perspective by creating a new photographic language. In the post-photography era, the diversification of photographic language is nourished by scenography at the methodological and technical levels. Artists construct a fictional world through sets, theatrical plays, exhibition formats, referenced images, and various technologies, managing this process. Working like directors, artists conceptualize all these stages to produce their works. In this context, the concept of scenography is defined in this thesis as a photographic language constructed through narrative.