An investigation into instructors' perceptions of L1 use in EFL classrooms
Efl sınıflarında L1 kullanımına ilişkin eğitmenlerin algılar incelenmesi
- Tez No: 759114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yabancı dil öğretimi teknik ve stratejilerinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle ana dil kullanımı alanının en tartışmalı konularından biri olmuştur. Bu araştırmanın amacı, eğitmenlerin, öğrencilerin ana dil'i dil sınıflarında kullanma konusundaki algılarını ve özellikle hangi ana dil metodularını kullanmayı tercih ettiklerini araştırmaktır. Eğitmenlerin algılarını araştırmak için katılımcılara çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Araştırmanın anketi kapalı uçlu sorular açısından nicel, açık uçlu sorular açısından niteldir. Bu bağlamda, bu araştırma hem nicel hem de nitel verileri içeren karma bir metod tasarımını kullanmaktadır. Bu çalışmaya 262 eğitmen dahil edilmiştir. Toplanan nicel veriler SPSS 22 kullanılarak analiz edilirken, toplanan nitel veriler gömülü teori kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, eğitmenlerin ana dil kullanımına yönelik görüşleri ile ilgili açık uçlu soruya olumlu yanıt vermelerine rağmen olumsuz algılara sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca, öğrencinin ana dilini kullanmak, öğretme ve öğrenme prosedüründe“düşük seviyeli öğrencilere yardımcı olmak”,“öğrencilerle bağ kurmak”gibi farklı amaçlara hizmet etmiştir. Sonuç olarak, mevcut çalışma, öğrencilerin ana dillerini kullanmanın dil sınıflarında önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Due to alterations in foreign language educational strategies, the utilization of the L1 has invariably been one of the most contentious topics in the field. The purpose of this research was to investigate instructors' perceptions about employing students' L1 in language classrooms and which specific methods they favor using L1. This study included a sample of 262 instructors from various universities in Istanbul. An online questionnaire was administered to the participants in order to explore instructors' perceptions. The survey that was implemented in the research was qualitative in terms of open-ended questions and quantitative in terms of closed items. The gathered qualitative data were analyzed using grounded theory, while the gathered quantitative data were analyzed using SPSS 22. In this regard, this research employs a mixed method design that includes both quantitative and qualitative data. The results indicated that instructors had unfavorable perceptions despite their positive responses to the open-ended question about their views toward the use of L1. Furthermore, using learner's L1 served distinct purposes in the teaching and learning procedure, such as“assisting low proficiency students”,“bonding with students”, and so on. As a result, the current study found that using students' L1 might play an important role in language classrooms.