Arayüz fırçası ve silikon kaplı yumuşak kürdanın klinik etkinlik ve hasta kabulü açısından karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
Comparison of interdental brush and silicone coated soft pick in terms of clinical efficiency and patient acceptance: Randomized controlled study
- Tez No: 759116
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ CENGİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, ara yüz temizliğinde kullanılan ara yüz fırçası ve silikon kaplı yumuşak kürdanın; klinik olarak mikrobiyal dental plak eliminasyonu, dişeti kanaması, hasta kabulü ve konforu üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmamıza, gingivitis tanısı konan 40 katılımcı dahil edildi. Periodontal tedavileri tamamlanan ve 3 gün interdental bölge temizliği yapmayan hastalara, ara yüz fırçası ve silikon kaplı yumuşak kürdanı talimatlara göre 2 hafta boyunca kullanmaları önerildi. Plak indeksi (Quigley-Hein ve Turesky Plak İndeksi) ve kanama indeksi (Papiller Kanama İndeksi) başlangıçta ve 2 hafta sonra kaydedildi. Hasta memnuniyeti ve konforu bir anket ile değerlendirildi. Ara yüz temizlik araçlarının her ikisi de zamana bağlı olarak plak ve kanama indeksi puanlarını iyileştirdi. İki ara yüz temizlik aracının indeks puanları, hasta kabulü ve konforu açısından birbirlerine üstünlüğü bulunmadı. Çalışmamızın sonucuna göre, ara yüz fırçası ve silikon kaplı yumuşak kürdanın klinik etkinliği ve hasta memnuniyeti benzerdir, interdental bölge temizliğinde her ikisi ara yüz temizlik aracınında kullanılanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that the interdental brush and silicone coated soft pick used in interdental cleaning; to evaluate and compare the effects on microbial dental plaque elimination, gingival bleeding, patient acceptance and comfort clinically. 40 participants diagnosed with gingivitis were included in our study. Patients who completed their periodontal treatment and did not clean the interdental area for 3 days were advised to use the interdental brush and silicone-coated soft pick for 2 weeks according to the instructions. Plaque index (Quikley-Hein and Turesky Plaque Index) and bleeding index (Papillary Bleeding Index) were recorded at baseline and 2 weeks later. Patient acceptance and comfort were evaluated with a questionnaire. Both interface cleaning tools improved plaque and bleeding index scores over time. The two interface cleaning tools were not superior to each other in terms of index scores, patient acceptance and comfort. According to the results of our study, the clinical efficacy and patient satisfaction of the interdental brush and the silicone-coated soft pick are similar, we think that both of them can be used for cleaning the interdental area.