Design a proposed model of an investment digital platform as an input to building entrepreneurial organizations- a field study
Girişimcilik kuruluşlarına girdi olarak bir yatırım dijital platformunun önerilen bir modelini tasarım - bir saha çalışması
  1. Tez No: 759117
  2. Yazar: KARIM M.K. ABUALOLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAY ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, dijital yatırım platformları için, İstanbul'da girişimci organizasyonların kurulmasına katkılarının derecesini göstermeyi ve dijital yatırım platformlarının boyutlarının (pazar payı, katma değer, yatırımcılar, aracılar) girişimcilik kurmadaki etkisini ortaya koyan bir model üretmeyi amaçlamaktadır. İstanbul'daki serbest çalışanların gözünden organizasyonlar. Araştırmacı analitik ve deneysel yöntemler kullanmış ve anket bilgi toplama aracı olarak kullanmıştır. Freelance çalışanlara ve freelance alanında çalışma topluluğu (4000) çalışanlarına dağıtılan 28 kişi den oluşan son haliyle oluşturulmuştur. 350 işçiden oluşan rastgele bir örneklem seçildi ve verileri girmek, işlemek ve analiz etmek için İstatistiksel Analiz Programı (SPSS) kullanıldı. Çalışmanın en önemli sonucu şuydu: 1. Dijital yatırım platformunun mevcudiyeti, ortalama 3.790 puan ve 75,8 nispi ağırlık ile önemli boyutlardaydı. Serbest çalışanların bakış açısından girişimci kuruluşların varlıklarının kullanılabilirlik derecesi, ortalama aritmetiği 3.949 ve nispi ağırlığı 78.98 olarak çıkmıştır. Girişimci organizasyonların inşasında katma değer dışında dijital yatırım platformlarını (pazar payı, yatırımcılar, aracılar) hariç tutmak için istatistiksel olarak anlamlı düzeyde (0.05≥α) girişimci kuruluşların inşasına katma değer hariç dijital yatırım platformlarını (pazar payı, yatırımcılar, aracılar) dışlamak. En önemli öneriler, önerilen dijital yatırım platformu modelini benimsemek ve uygulamak oldu. Ve liderlerin ve yatırımcıların ekonomik ve toplumsal önemleri için girişimci kuruluşlar oluşturmalarına yönelik dijital platformlara ilgi.
Özet (Çeviri)
The study aims at producing a proposed model for digital investment platforms, indicating the degree of their contribution to building entrepreneurial organizations in Istanbul and revealing the impact of the dimensions of digital investment platforms (market share, added value, investors, mediators) in building entrepreneurial organizations from the perspective of freelancers in Istanbul. The researcher used analytical and experimental methods and used the questionnaire as a tool for collecting information. It was formed in its final form of 28 individual distributed to the workers in the field of freelance and the study community (4000) workers in the field of freelance. A random sample of 350 workers was selected, and the Statistical Analysis Program (SPSS) was used to enter, process, and analyze data. The most important results of the study were that 1. there was an availability of digital investment platform dimensions is significant, with an average rating of 3.790 and a relative weight of 75.8. The degree of availability of the assets of the entrepreneurial organizations from the perspective of the freelancer came in large numbers, with an average arithmetic of 3.949 and a relative weight of 78.98. A statistically significant effect at a significant level (0.05≥α) to exclude digital investment platforms (market share, investors, intermediaries) except for value added in the construction of entrepreneurial organizations. The most important recommendations were, Adopt and implement the proposed model of digital investment platforms. Interest in digital platforms in building entrepreneurial organizations by leaders and investors for their economic and societal importance.