Assessing effect of juiciness on games user experience in mobile gaming
Mobil oyun ortamında usareli oyun tasarım elemanlarının oyun kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 759140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İLKER BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, usareli oyun tasarım öğelerinin bir mobil bulmaca oyunu bağlamında oyun kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışma için geliştirilen oyun, olumlu kullanıcı deneyimine katkıda bulunması beklenen büyük miktarda görsel-işitsel geri bildirim sağlayan görsel süslemeler olan usareli tasarım öğelerini içermektedir. Oyunun başka bir versiyonu da daha az miktarda geri bildirimle içerecek şekilde derlenmiştir ki bu da düz versiyon olarak adlandırılmaktadır. Denekler-içinde deney tasarımında, 28 katılımcı aynı mobil oyunun usareli ve düz versiyonlarını oynamış ve deneyimlerini birtakım öznel standartlaştırılmış ölçekler aracılığıyla değerlendirmiştir.. Sonuçta, Oyuncu Deneyimi Envanteri ile ölçülen“merak”açısından anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Usareli versiyonda, oyuncuların oyunu oynamaya devam etme isteklerinin bir göstergesi olarak daha yüksek bir merak skoru elde edilmiştir.. Usareli versiyonun puanı da kontrol kolaylığı için de biraz daha yüksektir, ancak fark marjinal olarak anlamlıdır. Oyun performansı ölçütlerini içeren diğer ölçüler, usareli versiyon için biraz daha yüksek olsa da, eşleştirilmiş örnekler t-testlerinin sonuçları, oyunun iki versiyonu arasında anlamlı bir fark göstermemektedir. Masaüstü oyunlarda oyun kullanıcı deneyimini karşılaştırmak için denekler arası bir araştırma düzeni kullanan önceki çalışmaların aksine bulgularımız, usareli tasarımın oyun kullanıcı deneyiminin birçok yönü üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna dair çok sayıda kanıt ortaya koymamaktadır. Sonuçlarımıza dayanarak, küçük ekranlı cep telefonu oyun bağlamında, sulu tasarım öğelerinin oyuncular tarafından net bir şekilde ayırt edilemeyeceği sonucuna varılabilir. Buna ek olarak, denekler-içi araştırma tasarımının da sonuçların bu yönde olmasına etki etmiş olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study explores the effect of juicy game design elements on games user experience in a mobile puzzle game context. The game which was developed for the study includes juicy design elements, which are visual embellishments that provide a large amount of audiovisual feedback that is supposed to contribute to positive user experience. Another version of the game was also compiled with less amount of feedback, i.e. the flat version. In a within-subjects experiment design, 28 participants played the juicy and flat versions of the same mobile games consequently and assessed their experience via several subjective standardized questionnaires. Result revealed a significant difference in terms of curiosity measured via Player Experience Inventory. Juicy version lead to higher score, indicating the players' will in continuing to play the game. The juicy version's score was also slightly higher for the ease of control, but the difference was marginally significant. While the other measures including the gameplay performance measures were slightly higher for the juicy version, the paired samples t-tests did not indicate a significant difference between two versions of the game. Unlike the previous studies which employ a between subjects design to compare the games user experience in desktop games, our findings do not reveal any evidence that juiciness has a strong effect in many aspects of game user experience. Based on our results, it can be concluded that the juicy design elements cannot be clearly distinguished by the players in a small screen mobile phone gaming context. Also, we think that the our within-subjects research design affected the findings obtained in our study.