The effect of the number of players on the player experience in multiplayer simulation games
Çok oyunculu simülasyon oyunlarında oyuncu sayısının oyuncu deneyimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 759141
- Danışmanlar: DR. ÇAKIR AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dijital oyun oynamak, sosyal bir deneyimdir ve bu deneyim oyuncu deneyimi olarak adlandırılır. Çok oyunculu oyunlarda oyuncuların birbirleriyle etkileşimi gibi, sosyal etkileşim faktörleri vardır ve bu etkileşimler oyun deneyimini de etkiler. Çok oyunculu bir oyun deneyimi, farklı sayıda oyuncu tarafından oynanabilir. Test oyunu olarak, Steam PC platformu için kendi geliştirmiş olduğumuz ve yayında olan bir oyun seçtik.“BBQ Simulator: The Squad”oyun mekaniklerini sabit tutarken, işbirlikçi ve rekabetçi modları ve değişken sayıda oyuncuyu destekler. Oyunu 2 ve 8 kişilik gruplar halinde oynatarak, oyuncu sayısının rekabetçi, işbirlikçi ve her iki modda oyuncu deneyimi tatminliğini nasıl etkilediğini değerlendirebildik. Potansiyel farklılıkları araştırmak için 32 katılımcıyı içeren deneysel bir araştırma yaptık. Oyuncu deneyimi memnuniyeti hakkındaki bilgileri değerlendirmek için anket ve gözlem kullanıldı. Bulgular, rekabetçi modda oyuncu deneyiminin Daldırma gibi bazı faktörlerde önemli ölçüde farklılık göstermekte. Öte yandan, kooperatif modunda kayda değer bir farklılık gözlemlemedik.
Özet (Çeviri)
Playing digital games is a social experience, and this experience is called the player experience. In multiplayer games, there are social interaction factors such as the interaction of players with each other, and these interactions also affect the game experience. A multiplayer gaming experience can be played by different number of players. As a test game, we chose a battle-tested game that we developed and published for the Steam PC platform.“BBQ Simulator: The Squad”supports cooperative and competitive modes and variable number of players while keeping the game mechanics constant. By playing the game in groups of 2 and 8 players, we were able to assess how number of players affects the player experience satisfaction in competitive, cooperative and both modes. To explore potential differences, we conducted an experimental study involving 32 participants. Questionnaire and observation were used to assess information about player experience satisfaction. The findings show that the player experience in competitive mode differs significantly in some factors such as Play Engrossment. On the other hand, we did not observe any significant difference in cooperative mode.