The acquisition of 21st-century skills in video games: World of Warcraft as a learning environment
21. yüzyıl becerilerinin video oyunlarında kazanımı: Bir öğrenme ortamı olarak World of Warcraft
  1. Tez No: 759139
  2. Yazar: DENİS TÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüz insanı, çalışma biçimlerinin sürekli değiştiği bir dünyada yaşıyor ve 21. yüzyılın zorluklarını karşılamak için 21. yüzyıl becerilerinin kazanımı önem taşıyor. Bu çalışma, World of Warcraft oyununun oyuncuda 21. yüzyıl becerileri geliştirme potansiyelini, beceri geliştirmenin belirleyici faktörlerini ve bu becerilerin sanal ortamdan gerçek hayata aktarılabilirliğini inceliyor. Genellenebilir veri toplamak için 1147 kişinin katılımıyla çevrimiçi bir anket yürütüldü. Bilgilendirici veri toplamak için sekiz kişinin katılımıyla açık uçlu sorular içeren ayrı bir çevrimiçi anket yürütüldü. Sonuçların analizi, becerilerin gelişim ve aktarılabilirlik skorları arasında güçlü bir korelasyon olduğunu gösterdi. Sonuçlar, birçok faktöre dayalı önemli farklılıklar gösterdi. Çalışma, oyunun oyuncularda çeşitli beceriler geliştirme potansiyeline sahip olduğu ve bu becerilerin bir dereceye kadar aktarılabilir olduğu sonucuna varmıştır. Veri toplamanın öz bildirime dayanması çalışma için bir sınırlama yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's people live in a world where the ways of working change constantly, and the acquisition of 21st-century skills is crucial to meet the challenges of the 21st century. This study examines the potential of World of Warcraft to develop 21st-century skills in players, the determining factors of skills development, and the transferability of these skills from the virtual environment to real life. An online survey was conducted with 1147 participants to collect generalizable data. A separate online survey with open-ended questions was conducted with eight participants to collect informative data. The analysis of the results showed a strong correlation between development and transferability scores of the skills. The results showed significant differences based on many factors. The study concludes that the game has the potential to develop various skills in players, and these skills are transferable to an extent. The fact that the data collection relies on self-reporting has created a limitation for the study.