Bipolar bozukluk tanılı kadın hastalarda premenstrüel disforik bozukluk ek tanısının hastalığın seyrine ve metabolik sendrom sıklığına etkisi
The effect of premenstrual dysphoric disorder comorbidity on the progress of the disease and the frequency of metabolic syndrome in female patients with bipolar disorder
- Tez No: 759169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ESRA ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bipolar bozukluk (BP) tanılı hastalarda komorbid hastalıklar sıklıkla bulunmaktadır. Bu hastalarda metabolik sendrom (MetS) sıklığının normal popülasyondan yüksek olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Kadınlarda bipolar bozukluğun seyri, premenstrüel, peripartum ve perimenopozal dönemler sırasında artan duygudurum instabilitesinden etkilenmektedir. Amaç, bipolar bozukluk tanılı hastalarda premenstrüel disforik bozukluk eş tanısının bipolar bozukluğun seyri, metabolik sendrom sıklığı ve parametreleriyle ilişkisini tespit etmektir. Mart 2022 - Temmuz 2022 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 18-45 yaş arası, BP tanılı, ötimik, 30 premenstrüel disforik bozukluk eş tanısı olan 30 premenstrüel disforik bozukluk eş tanısı olmayan kadın hasta dahil edilmiştir. BP tanılı hastalarda PMDB eş tanısının olması ve premenstrüel belirtilerin şiddeti hastaların BKİ değerleri, HDL değerleri, bel çevreleri ölçümlerinde farklılığa sebep olabilmekte, bu durum da başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere pek çok hastalık için risk faktörü olmaktadır. BP tanılı hastalarda premenstrüel değişimleri ve bu değişimlerin şiddetini sorgulamak bu nedenle önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Comorbid diseases are frequently found in patients with bipolar disorder (BP). There are studies showing that the frequency of metabolic syndrome (MetS) is higher in these patients than in the normal population. The course of bipolar disorder in women is affected by increased mood instability during the premenstrual, peripartum, and perimenopausal periods. The aim is to determine the relationship between premenstrual dysphoric disorder comorbidity and the course of bipolar disorder, frequency and parameters of metabolic syndrome in patients with bipolar disorder. Between March 2022 and July 2022, 30 female patients aged 18-45 years, diagnosed with BD, euthymic, 30 co-diagnosed with premenstrual dysphoric disorder and without co-diagnosis of premenstrual dysphoric disorder were included. The comorbidity of PMDD in patients with BD and the severity of premenstrual symptoms can cause differences in BMI values, HDL values, waist circumference measurements of the patients, which is a risk factor for many diseases, especially cardiovascular diseases. For this reason, it is important to question the premenstrual changes and the severity of these changes in patients with BP.