Bipolar bozukluk tanılı kadın hastalarda gebelik ve lohusalıktaki duygudurum epizodlarının hastalığın seyrine etkisi
The effects of episods in pregnancy and postpartum in women patients with bipolar disorder on the prognosis of the disease
  1. Tez No: 655282
  2. Yazar: ELİF ÖZLEM CANAZLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAN BİLGE ŞAİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bipolar bozukluğun seyrinin cinsiyetler arasında farklılık gösterdiğini bildiren yayınlar vardır. Kadınlarda hormonal dalgalanma dönemlerinde semptomlar çoğunlukla kötüleşmektedir. Bu çalışma ile bizim amacımız, gebelik dönemlerinin bipolar bozukluk seyrine ne gibi bir etki gösterdiğini araştırmaktır. METOD: Çalışmaya Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde bipolar bozukluk tanısı ile serviste veya ayaktan takip ile tedavi görmekte olan ,çalışmaya katılmayı kabul eden 93 kadın hasta alınmıştır. Katılımcıların sosyodemografik verileri ayrıntılı olarak alınmış ve SCID-I, YMRS ve HDRS uygulanmıştır. BULGULAR: Gebelik öyküsü olan kadınlarda hastalık başlangıç yaşı ve tanı yaşı daha geçtir. Gebelikte daha çok depresif ataklar görülmektedir. Gebelikte atağı olanlarda postpartum depresyon daha fazla görülmektedir. Gebelikte atağı olanlarda yaşam boyu atak sayısı daha fazladır ve YMRS puanları daha kötüdür. SONUÇ: Gebelik ve lohusalık dönemindeki duygudurum ataklarının kadın bipolar hastalarda hastalığın seyrine etkisini araştırdığımız çalışmamız bilgilerimize göre daha önce yapılmamıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, gebelik öyküsü olanlarda hastalık daha geç başlamasına rağmen, daha fazla ataklarla seyrettiği görülmektedir. Buna göre gebelik, hastalığın prognozunu olumsuz etkiliyor gibi görünmektedir. Gebeliğin, bipolarite üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha fazla hasta ile çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Bipolar Bozukluk, Gebelik, Lohusalık
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: There are publications reporting that the course of bipolar disorder differs between genders. Symptoms often worsen during hormonal fluctuations in women. Our aim with this study is to investigate the effect of pregnancy periods on the course of bipolar disorder. METHOD: 93 female patients who were diagnosed with bipolar disorder at the Aydın Adnan Menderes University Hospital, who were treated in the service or outpatient follow-up, who agreed toparticipate in the study were included in the study. Sociodemographic data of the participants were taken in detail and SCID-I, YMRS and HDRS were applied. RESULTS: Disorder onset age and age of diagnosis in women with a history of pregnancy are later. Depressive episodes are more common during pregnancy. Postpartum depression is more common in those with an attack during pregnancy. The number of lifetime attacks is higher in those who have attacks during pregnancy and the YMRS scores are worse. CONCLUSİON:Our study, in which we investigated the effect of mood attacks during pregnancy and postpartum on the course of the disease in female bipolar patients, has not been done before, according to our knowledge. According to the results of the study, in those with a history of pregnancy,although the disease starts later it is observed that it progresses with more attacks. Accordingly, pregnancy seems to negatively affect the prognosis of the disease. Studies with more patients are needed to better understand the effect of pregnancy on bipolarity. KEY WORDS: Bipolar Disorder, Pregnancy, Postpartum