Remisyonda bipolar bozukluk tanılı kadın hastalarda romantik ilişki doyumunun bilişsel duygu düzenleme, algılanan sosyal destek ve damgalanma değişkenleri açısından incelenmesi
Investigation of romantic relationship satisfaction in female patients with bipolar disorder in remission in terms of cognitive emotion regulation perceived social support and stigma variables
  1. Tez No: 960177
  2. Yazar: HESNA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Kişilerarası ilişkiler insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle romantik ilişkilerin ruh sağlığı üzerinde önemli bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı da bipolar bozukluk görülen remisyon dönemindeki kadın hastalarda romantik ilişki doyumu üzerinde bilişsel duygu düzenleme stratejileri, algılanan sosyal destek, damgalanma ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemi bipolar tanısı ile takip edilmekte olan 64 kadın ve sağlıklı kontrol grubunda yer alan 64 kadın olmak üzere toplam 128 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılar Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, İlişki Doyumu Ölçeği, İçselleştirilmiş Ruhsal Hastalıkların Damgalanması Ölçeği ve İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçekleri'ni doldurmuşlardır. Bulgular: Bipolar bozukluk grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında sosyal desteğin, adaptif bilişsel duygu düzenleme stratejileri kullanımın ve ilişki doyumunun kontrol grubunda daha yüksek düzeylerde olduğu; bipolar bozukluk grubunda ise damgalanma, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ve adaptif olmayan bilişsel duygu düzenleme stratejileri kullanımının kontrol grubuna göre daha yüksek düzeylerde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bipolar bozukluk grubunda yer alan kadınların ilişki doyumu ile algılanan sosyal destek ve adaptif stratejiler arasında pozitif yönde; gerçekçi olmayan ilişki beklentisi, damgalanma ve felaketleştirme ile arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Sonuç: Bipolar bozukluk görülen kadınlarda romantik ilişki doyumunun sağlanabilmesi için gerek sosyal çevrelerinden gerekse romantik ilişki içerisinde oldukları kişiden alacakları sosyal destek önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte bipolar bozukluk görülen kadınların adaptif ya da adaptif olmayan düşünce yapısı ve maruz kaldıkları damgalanma da romantik ilişki doyumunu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Interpersonal relationships are an indispensable part of human life. It is known that romantic relationships in particular have a significant impact on mental health. The aim of this study is to examine the effects of cognitive emotion regulation strategies, perceived social support, stigma, and cognitive distortions related to relationships on romantic relationship satisfaction in female patients with bipolar disorder in remission. Materials and Methods: The study sample consisted of 128 individuals, 64 of whom were diagnosed with bipolar disorder and 64 of whom were in the healthy control group. Participants completed the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Relationship Satisfaction Scale, Internalized Stigma of Mental Illness Scale, and The Interpersonal Cognitive Distortions Scale. Results: When the bipolar disorder group was compared with the control group, it was concluded that social support, use of adaptive cognitive emotion regulation strategies and relationship satisfaction were at higher levels in the control group; whereas stigma, cognitive distortions related to relationships and use of non-adaptive cognitive emotion regulation strategies were at higher levels in the bipolar disorder group compared to the control group. In addition, it was observed that there was a positive relationship between relationship satisfaction and perceived social support and adaptive strategies in the women in the bipolar disorder group and a negative relationship with unrealistic relationship expectations, stigmatization and catastrophizing. Conclusion: In order for women with bipolar disorder to achieve romantic relationship satisfaction, social support from both their social environment and the person they are in a romantic relationship with is important. However, the adaptive or non-adaptive mindset of women with bipolar disorder and the stigma they are exposed to also affect romantic relationship satisfaction.