Design, fabrication and control of a compact soft manipulator
Kompakt yumuşak eyleyicinin tasarımı, imalatı ve kontrolü
- Tez No: 759184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH TÜRKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yumuşak robotik alanı son zamanlarda artan bir ilgi görmektedir. Kendinden esnek ve uyumlu yapıları, yumuşak robotların çoğu nesneyle güvenli bir şekilde etkileşime girmesini sağlar. Ancak, yumuşak eyleyicilerin etkileşim kuvveti kontrolü, hassas nesneleri belirli bir kuvvet ile manipüle etmek için gereklidir. Bu çalışmada kompakt bir yumuşak eyleyicinin tasarımı, imalatı ve kontrolü sunulmaktadır. Yumuşak eyleyici iki bölümden oluşur; dış kısım 3D basılmış esnek kafes benzeri bir yapıdır ve iç kısım, kalıplama ile polimerden üretilmiş daha yumuşak bir hava bölmesidir. Manipülatör bir step motora bağlıdır. Eyleyici Lagrange dinamiği tabanlı bir modelle modellenmiştir. Eyleyicinin kinematik modeli, parçalı sabit eğrilik modeline dayalıdır. Model, görüntü takibi kullanılarak gerçek zamanlı deneylerle tanımlanır. Etkileşim kuvveti kontrolü için üç farklı kontrol algoritması sunulmuştur. Sunulan ilk kontrolcü, sistemin dinamik modeline dayanmaktadır. İkinci kontrolör, kuvvet geri beslemeli bir PI kontrolcüdür. Sunulan son kontrolcü, sistemin yarı static olduğu varsayan bir system modeline dayanmaktadır. Kontrolcüler, farklı ortamlarla etkileşim için test edilir ve sonuçları simülasyonlarla gösterilir. Her bir kontrolcü için sonuçların karşılaştırması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The field of soft robotics has been receiving rising attention recently. Their intrinsically flexible and compliant nature allows soft robots to interact with most objects safely. However, interaction force control of soft actuators is essential to manipulate delicate objects with a specific force trajectory. This study presents the design, fabrication, and control of a compact soft manipulator. The soft manipulator consists of two parts; the outer part is a 3D printed flexible cage-like structure, and the inner part is a softer air chamber fabricated with molding polymers. The manipulator is attached to a step motor. The actuator is modeled with a Lagrangian dynamics based model. The kinematic model of the actuator is based on the piecewise constant curvature model. The model is identified with real-time experiments using vision tracking. For interaction force control, three different control algorithms are presented. The first controller presented is based on the dynamic model of the system. The second controller is a PI controller with force feedback. The last controller presented is based on the system model assuming the system is quasi-static. The controllers are tested for interaction with different environments, and their results are shown with simulations. A comparison of the results for each controller is presented.