Hypericum L. cinsi Origanifolia Stef. seksiyonunun taksonomik revizyonu
The taxonomical revision of section Origanifolia Stef. in genus Hypericum L.
  1. Tez No: 759194
  2. Yazar: ELÇİN TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YILDIRIMLI, PROF. DR. ÖZLEM ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma ile Hypericum L. cinsi Origanifolia Stef. seksiyonu üyelerinin Türkiye revizyonu yapılmıştır. Karışık ve benzer morfolojik karakterlere dayalı tür tayin anahtarı gözden geçirilmiş ve yenisi oluşturulmuştur. Taksonların betimleri genişletilmiş, coğrafik yayılışları güncellenmiş, çiçeklenme-meyvelenme dönemleri ve bitki coğrafyası bölgeleri verilmiştir. Yapılan taksonomik değerlendirmelerde Origanifolia Stef. seksiyonuna ait 10 takson [Hypericum salsugineum Robson & Hub.-Mor., H. imbricatum Poulter, H. origanifolium Willd., H. trachyphyllum Griseb., H. aviculariifolium Jaub. & Spach var. aviculariifolium, H. aviculariifolium Jaub. & Spach subsp. albiflorum (Hub.-Mor.) Yıld. & Top, H. uniflorum Boiss. & Heldr., H. bourgaei (Boiss.) N. Robson var. bourgaei, H. bourgaei (Boiss.) N. Robson var. leprosum (Boiss.) Yıld. & Top, H. bourgaei (Boiss.) N. Robson var. depilatum (Freyn & Bornm.) Yıld. & Top] belirlenmiştir. Sonuç olarak 1 kombinasyon ve sıtatü [Hypericum aviculariifolium Jaub. & Spach. subsp. albiflorum (Hub.-Mor.) Yıld. &Top], 2 kombinasyon [H. bourgaei (Boiss.) N.Robson var. leprosum (Boiss.) Yıld. & Top, H. bourgaei (Boiss.) N.Robson var. leprosum (Boiss.) Yıld. & Top], 4 sinonim (H. laxiflorum N. Robson, H. ichelense N. Robson, H. cymbiferum Boiss. & Balansa, H. papillare Boiss. & Heldr.) yapılmıştır. Hypericum L. cinsi Origanifolia Stef. seksiyonuna ait 10 taksonun morfolojik, nümerik taksonomik, palinolojik, anatomik özellikleri ve tehlike basamakları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research, members of genus Hypericum L. section Origanifolia Stef. were revised in Turkey. Identification key that based on mixed and similar morphological characters was reviewed, and a new one was created. Descriptions of taxa are expanded, their geographical distribution is updated, flowering-fruiting periods and phytogeographical regions are given. In the taxonomic evaluations, 10 taxa [Hypericum salsugineum Robson & Hub.-Mor., H. imbricatum Poulter, H. origanifolium Willd., H. trachyphyllum Griseb., H. aviculariifolium Jaub. & Spach var. aviculariifolium, H. aviculariifolium Jaub. & Spach subsp. albiflorum (Hub.-Mor.) Yıld. & Top, H. uniflorum Boiss. & Heldr., H. bourgaei (Boiss.) N. Robson var. bourgaei, H. bourgaei (Boiss.) N. Robson var. leprosum (Boiss.) Yıld. & Top, H. bourgaei (Boiss.) N. Robson var. depilatum (Freyn & Bornm.) Yıld. & Top] belonging to section Origanifolia Stef. were determined. As a result, 1 combination and status [Hypericum aviculariifolium Jaub. & Spach. subsp. albiflorum (Hub.-Mor.) Yıld. &Top], 2 combinations [H. bourgaei (Boiss.) N.Robson var. leprosum (Boiss.) Yıld. & Top, H. bourgaei (Boiss.) N.Robson var. leprosum (Boiss.) Yıld. & Top], 4 synonyms (H. laxiflorum N. Robson, H. ichelense N. Robson, H. cymbiferum Boiss. & Balansa, H. papillare Boiss. & Heldr.) were made. Morphological, numeric taxonomical, palynological, anatomical, properties and threat categories of 10 taxa belonging to Genus Hypericum L. section Origanifolia Stef. are presented.