Hypericum perforatum L. total ekstresi üzerinde stabilite araştırmaları
Investigation on stability of Hypericum perforatum L. total extract
- Tez No: 298914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZEKİ HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Hypericum cinsi içerisinde Türkiye'de en bol bulunan, Hypericum perforatum L. türüdür. Geniş etki alanından dolayı halk arasında kullanımı yaygın olup dahili antidepresan ve harici yara iyileştirici özellikleri monograflarda kayıtlı bulunmaktadır.Bu çalışmada Hypericum perforatum'un metanolik total ekstresi literatürlerde bildirilmiş on etkin maddesinin (hiperisin, psödohiperisin, hiperforin, klorojenik asit, rutin, hiperozit, izokersitrin, kersitrin, kersetin, amentoflavon) stabilite karakteristiği yönünden araştırılmıştır. Bitki materyali Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından kültüre alınmış bitkiler arasında tek populasyondan toplanmıştır. ICH kılavuzu doğrultusunda altı stabilite deneme ortamı hazırlanmıştır. Her ortamda üçer ekstre örneği saklanmış ve YBSK ile analizler gerçekleştirilmiştir (n:3). Altı ay boyunca sıcaklık, nem, ışık ve zaman etkisi incelenmiştir. Amaç bozulma üzerine etki eden faktörleri göstererek içerikteki tüm etkin maddeler açısından total ekstrenin stabil kalacağı en iyi ortamı belirlemektir.Sonuç olarak, tüm etkin maddelerin stabilite deneme ortamlarındaki bozulma yüzdeleri tespit edilmiştir. Beklendiği üzere tüm etkin maddeler için ?20 ºC en yüksek stabiliteyi sağlamış ve 40 ºC en kötü koşul olarak saptanmıştır. Altı ayın sonunda, flavonoitler ve psödohiperisin için 4 ºC ve oda sıcaklığındaki (aydınlık ve karanlık) ortamlar belirgin fark yaratmamıştır. Hiperisin -20 ºC'de %25 ve 40 ºC'de %85 bozulmaya uğramıştır. Hiperforin 4 ºC'de %46, oda sıcaklığında ise %66 bozulmuştur. Neticede, Hypericum perforatum L. total ekstre stabilitesi belirlenmiştir. LC-MS analizleri eklenerek çalışmalar ilerletilebilir.
Özet (Çeviri)
Hypericum perforatum L. is the most abundant species among Hypericum genus in Turkey. It?s used widely in folk medicine due to its therapeutic range and internally antidepresant, externally wound healing effects are registered in monographs.In this study total methanolic extract of Hypericum perforatum is investigated for stability characteristics of ten active molecules (hypericin, pseudohypericin, hyperforin, chlorogenic acid, rutin, hiperoside, isoquercitrin, quercitrin, quercetin, amentoflavone) established in literatures. The plant material was collected from a single population of cultured plants grown by Ege University Faculty of Agriculture. Six stability testing conditions were prepared according to the ICH guideline?s orders. In each condition three sets of extract samples were located and analyzed by HPLC (n:3). The effects of temperature, humidity, light and time were studied for six months. Aim of study was to find out the best condition to keep the total extract stabile for each ingredient by clarifying the parameters that is acting on degradation.As a result, degradation percentage of each molecule due to stability testing conditions were determined. As predicted -20 ºC was the most stable condition for each ingredient and 40 ºC was the worst condition. After six months, for flavonoids and pseudohypericin, 4 ºC and room temperature (light and dark) did not show significant difference. Hypericin degraded 25% in -20 ºC and 85% in 40 ºC. Hyperforin degraded 46% in 4 ºC and 66% at room temperature. Consequently, total extract stability of Hypericum perforatum L. was established. For further studies LC-MS analysis are needed.