Mevcut konutlara ev tipi kayıt stüdyosu entegrasyonu
Home recording studio integration in existing residences
- Tez No: 759195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Kayıt stüdyoları, mimari akustik ve endüstriyel teknolojiyi içerisinde barındıran müzik prodüksiyon mekânlarıdır. Kayıt stüdyolarında kullanılan elektronik ekipmanların özellikleri kadar, ortamın sahip olduğu akustik konfor koşulları da sesin kayıt kalitesi üzerinde etkili olmaktadır. Endüstriyel değişim ile birlikte dünya üzerinde büyük bir kitlesel etkileşimi ve finansmanı oluşturan ses kayıt stüdyoları çeşitli sınıflara ayrılmıştır. Ev tipi kayıt stüdyosu bunlardan birisidir. Kayıt stüdyoları, teknolojik değişim ile birlikte dijital programlar ve ufak boyutlu kayıt ekipmanları sayesinde kullanıcıların evlerine kadar indirgenmiştir. Gelişen bu süreçte, ev tipi kayıt stüdyosu literatürde yerini almaya başlamıştır. Ev tipi kayıt stüdyoları, mevcut konutlarda mevcut odalara entegre edildiği için, profesyonel stüdyolardan farklı olarak kendi tasarım paradigmasına sahiptir. Kullanıcılar için yetersiz alana sahip olan mevcut konutlar, yaşam dinamizmine cevap verebilecek çift fonksiyonlu mekân arayışını beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte, akustik konfor koşullarını iyileştirmek adına piyasada, akustik malzemelere erişmek çoğu kullanıcı için masraflı olmaktadır. Bu çalışmada, mevcut binalardaki mevcut yatak odalarının, gürültü koşullarına uygun bir şekilde gürültü kontrolünün sağlanması, akustik konfor koşullarının ve hacim akustiği parametrelerinin çeşitli tasarım yaklaşımlarıyla ve kullanıcılar için ekonomik, ulaşılabilir ve kolay uygulanabilir esnek akustik malzemeler yardımıyla çift fonksiyonlu mekâna cevap verebilecek nitelikte düzenlenmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recording studios are music production spaces that incorporate architectural acoustics and industrial technology. The acoustic comfort conditions of the environment, as well as the characteristics of the electronic equipment used in the recording studios, have an impact on the recording quality of the sound. Sound recording studios, which have created a great mass interaction and financing in the world with the industrial change, have been divided into various classes. Home recording studio is one of them. With the technological change, recording studios have been reduced to the users' homes thanks to digital programs and small-sized recording equipment. In this developing process, home recording studio has started to take its place in the literature. Home recording studios have their own design paradigm, unlike professional studios, as they are integrated into existing rooms in existing residences. Existing residences, which have insufficient space for users, bring along the search for dual-functional spaces that can respond to the dynamism of life. However, in the market to improve acoustic comfort conditions, accessing acoustic materials is costly for most users. In this study, noise control in the existing bedrooms in existing buildings, the arrangement of acoustic comfort conditions and volume acoustic parameters with various design approaches and the use of economical, accessible and easily applicable flexible acoustic materials for users are examined in a way that can respond to the dual-functional space.