Gözetim toplumu bağlamında kişisel verilerin korunmasında karşılaşılan sorunlar ve riskler
Problems and risks in protecting personal data in the context of the surveillance society
  1. Tez No: 759193
  2. Yazar: YAVUZ SELİM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED ÜNAL BOZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı; bireysel farkındalık düzeyi, e-devlet uygulamaları bilgi düzeyi, e-nabız uygulaması bilgi düzeyi, sosyal medya uygulamaları bilgi düzeyi, internet üzerinden yapılan alışveriş algıları, online bankacılık hizmetleri bilgi düzeyi ile MOBESE kameraları bilgi düzeyinin kişisel verileri kullanmasının gözetim toplumu bağlamında ortaya çıkardığı sorun ve risklerin incelenmesidir. Araştırma evreni; Türkiye sınırları içerisindeki 81 ilde bulunan kişilerden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi; Muğla il sınırları içerisinde bulunan 121 kadın ve 152 erkek olmak üzere toplam 273 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak; sosyo-demografik özellikler hakkında veri elde etmek için Kişisel Bilgi Formu; gözetim toplumu bağlamında kişisel verilerin korunmasında karşılaşılan sorunlar ve riskleri belirlemek için Kişisel Verilerin Korunmasında Karşılaşılan Sorunlar ve Riskler Anketi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 25.0 programı ile araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla istatistiksel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Veri analiz yöntemleri olarak betimleyici istatistiksel yöntemler, fark testleri, açımlayıcı faktör analizi, çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılarak parametrik test yöntemleri kullanılmış, iç tutarlılık analizi yapılmış, betimsel analiz sonuçları incelenmiş, iki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t-Testi ile üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda;“gözetim toplumu”ile“bireysel farkındalık düzeyi, e-devlet uygulamaları bilgi düzeyi, e-nabız uygulaması bilgi düzeyi, sosyal medya uygulamaları bilgi düzeyi, internet üzerinden yapılan alışveriş algıları, online bankacılık hizmetleri bilgi düzeyi, MOBESE kameraları bilgi düzeyi”arasında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to study, within the context of the 'surveillance society', the problems and risks associated with the use of personal data at various knowledge levels, including the individual awareness level, e-government applications knowledge level, e-pulse application knowledge level, social media applications knowledge level, online shopping perceptions, online banking services knowledge level, and MOBESE (CCTV) cameras knowledge level. The research universe consists of people living in 81 provinces within the borders of Turkey. The research sample consists of a total of 273 participants, 121 women and 152 men, located within the provincial borders of Mugla. As far as data collection tools are concerned, we used the Personal Information Form to obtain data on socio-demographic characteristics, and the Problems and Risks in the Protection of Personal Data Questionnaire to identify the problems and risks encountered in the protection of personal data within the context of the surveillance society. All statistical analyses were carried out using the IBM SPSS 25.0 program, and statistical data analysis methods were utilized to examine the relationship among research variables. In terms of data analysis methods, we used descriptive statistical methods, difference tests, exploratory factor analysis, and parametric test methods based on skewness and kurtosis coefficients. We also carried out internal consistency analysis, reviewed descriptive analysis results, and used independent t-tests in comparisons between two populations, and ANOVA in comparisons among three populations. As a result of the research effort, we found that there is a relationship between“surveillance society”and“individual awareness level, e-government applications knowledge level, e-pulse application knowledge level, social media applications knowledge level, online shopping perceptions, online banking services knowledge level, MOBESE (CCTV) cameras knowledge level”.