EBA platformundaki fen bilimleri ders materyallerinin eğitsel yazılım değerlendirme ölçütlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of science course materials on EBA platform according to educational software evaluation criteria
- Tez No: 759217
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SÜLÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın amacı, Eğitim Bilişim Ağı'nda bulunan fen bilimleri ders materyallerinin fen bilimleri öğretmenleri tarafından eğitsel yazılım ölçütlerine göre değerlendirilmesidir. Bu amaçla fen bilimleri öğretmenlerinin EBA platformundaki fen bilimleri ders materyallerine yönelik düşünceleri de çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir.Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılı 1. döneminde Rize ilinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul kurumlarında görev yapan 123 fen bilimleri öğretmenleri oluşturmaktadır. Evrenin örneklemi basit rastgele örneklem yöntemlerinden basit seçkisiz örneklem ile belirlenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden, betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Ateş (2011) tarafından geliştirilen güvenirliği 0.81 olarak test edilen“Eğitsel Yazılım Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik değişkenlerinin belirlenebilmesi amacıyla araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. 50 maddeden oluşan Eğitsel Yazılım Değerlendirme Ölçeği, eğitsel özellikler (11 madde), görsel tasarım özellikleri (5 madde), çoklu ortam özellikleri (7 madde), içerik (7 madde), yardım (5 madde), kurulum ve kullanım özellikleri (15 madde) olmak üzere altı kategoriden oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS programına aktarılarak analiz edilmiştir. Fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerine göre EBA fen bilimleri ders materyallerinin eğitsel yazılım ölçütlerine göre iyi düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın, Eğitim Bilişim Ağı'nın içerik, çoklu ortam, eğitsel ve görsel özellikler ile kullanılabilirlik gibi özelikler bakımından geliştirme ve iyileştirme çalışmalarında bulunan uzmanlara yol göstereceği noktasında önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırma sonuçlarının EBA'da bulunan materyallerin daha nitelikli ve etkin hâle getirilmesine imkân tanıması açısından alan yazına önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Öğretmenler tarafından EBA'nın nesnel bir değerlendirmeden geçirilerek ihtiyaca uygun düzenlemelerin yapılması sayesinde öğrencilerin platformdan sağlayacağı yararın artacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the science course materials in the Education Information Network by science teachers according to educational software criteria. For this purpose, science teachers' thoughts on science course materials on the EBA platform were also examined in terms of various variables.The universe of this research consists of 123 science teachers working in secondary school institutions affiliated to the Ministry of National Education in the province of Rize in the first term of the 2021-2022 academic year. The sample of the universe was determined by simple random sampling, which is one of the random sampling methods. In the research, descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used. As a data collection tool, the“Educational Software Evaluation Scale”developed by Ateş (2011), whose reliability was tested as 0.81, was used.In addition, the“Personal Information Form”developed by the researchers was applied in order to determine the demographic variables of the participants. Educational Software Evaluation Scaleconsisting of 50 items,contains six categories such as educational features (11 items), visual design features (5 items), multimedia features (7 items), content (7 items), help (5 items), installation and usage features (15 items).The dataobtained were analyzed by transferring them to the SPSS program. According to the opinions of science teachers, it was concluded that EBA science course materials were at a good level according to educational software criteria. It is thought that this study is important in that it will guide the experts in the development and improvement studies of the Education Information Network in terms of features such as content, multimedia, educational and visual features, and usability.It is also thought that the results of the present study will make a significant contribution to the literature in terms of enabling the materials in EBA to be made more qualified and effective. It is foreseen that the benefit of the students from the platform will increase thanks to the objective evaluation of the EBA by the teachers and the appropriate arrangements to be made.