Investigating the physical environment of kindergartens as an effective factor for children's learning and development: Case studies from Amman
Çocukların öğrenme ve gelişiminde etkili bir faktör olarak anaokulların fiziksel ortamının incelenmesi: Amman'dan örnekleyin çalışmaları
- Tez No: 759216
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÜMRAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Anaokullarında eğitim sürecinin kalitesini ve çocuk gelişimini etkileyen faktörlerden biri de fiziksel öğrenme ortamının tasarımıdır; erken çocukluk eğitiminin kalitesinin artırılması planlanırken dikkate alınması gereken bir hususdur. Ürdün'de Eğitim Bakanlığı, 2018-2022 Eğitim Stratejik Planında erken çocukluk eğitiminin verimliliğini artırmayı planladı. Bununla birlikte anaokullarının fiziksel öğrenme ortamlarına çok az önem verildiği görülmektedir. Amman'daki bazı anaokulları, fiziksel çevre tasarımı açısından verimliliği artırma yaklaşımını karşılamamaktadır. Ayrıca Amman'daki anaokullarının fiziksel çevre tasarımı genellikle bölgenin sosyal sınıfına göre değişmektedir. Bu tez, fiziksel çevrenin tasarımını ve eğitim sürecindeki ve çocuk gelişimindeki rolünü incelemektedir. Buna göre, Amman'ın iki bölgesinden (Batı ve Amman'ın doğusu) dört anaokulunun fiziksel çevresinin değerlendirmesi, çocukların fiziksel çevre derecelendirme ölçeği CpERS5 kullanılarak yapıldı. Ayrıca anaokulu öğretmenlerinin fiziksel öğrenme ortamının rolüne ilişkin görüşlerini analiz etmek için anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu tez, batı ve doğu Amman anaokullarının fiziksel öğrenme ortamının kalitesi arasındaki farklılaşmaya işaret etti. Ayrıca, tasarım kriterlerini güncellemek ve anaokullarının fiziksel öğrenme ortamının kalitesini değerlendirmek için eğitim ortamının tasarım özelliklerini özetledi; Ürdün'deki anaokulu binalarında, sosyal sınıfı ne olursa olsun toplumdaki tüm çocuklara uyacak şekilde uygulanabilecek.
Özet (Çeviri)
One of the factors that influences the quality of the educational process and children development at kindergartens is the design of physical learning environment; which should be considered while planning to enhance the quality of early childhood education. In Jordan, the Ministry of Education planned to raise the efficiency of early childhood education in the 2018-2022 Educational Strategic Plan. Nevertheless, it is noticed that rare attention is paid to kindergartens' physical environment. Some kindergartens in Amman do not meet the approach of enhancing efficiency in terms of the physical environment design. Besides, kindergartens' physical environment design in Amman generally varies according to the area's social class which is affected by the socio-spatial-disparity there. This thesis investigates the design of physical environment and its role in the educational process and children development. Accordingly, an evaluation of four kindergartens physical environment from the two areas of Amman (the Western and Eastern Amman) was done using children physical environment rating scale CpERS5. Also, a survey and semi-structured interviews were conducted to analyze the opinions of kindergartens' teachers about the role of the physical environment. This thesis pointed out the differentiation between the quality of the western and eastern Amman kindergartens' physical learning environment. Moreover, it outlined the design features of the educational environment to update the design criteria and to assess the quality of the kindergartens' physical environment; which could be applied in the kindergarten buildings in Jordan in a way that fits all children in the society regardless of their social class.