Soğuk hava depolarında muhafaza edilen su ürünlerinin depolama koşullarının bazı kalite parametreleri ile incelenmesi
Examination of storage conditions of seafood products stored in cold storage with some quality parameters
- Tez No: 759244
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada İzmir ilindeki soğuk hava depolarından av sezonu boyunca 8 ay süre ile elde edilen 16 tür balık, 1 tür yumuşakça ve 1 tür kabuklu su ürününün perakende zincirine aktarılmadan önceki başlangıç kalitesi ve depolama koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Örnekler soğuk hava depolarından temin edilerek soğuk zincir ile laboratuvara taşınmıştır. Örneklerin tümünde TMAB, TPB, TVB-N, TMA, TBA, ve pH analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yağlı balık türlerinde histamin analizi yapılmıştır. Örneklerin olduğu kasalardan hazır kit yardımı ile hijyen analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışma boyunca yapılan kimyasal ve mikrobiyolojik analizler değerlendirildiğinde yasal limitleri belirtilen TVB-N ve histamin açısından örnekler uygun bulunmuş olsa da özellikle bazı türlerde TMAB, TPB, TBA ve TMA açısından yüksek değerlerin ölçülmüş olması balıkların avlanma sonrası ve depolara nakliyesi sırasında doğru ve yeterli soğuk muhafaza uygulanmadığını, kullanılan kasaların hijyen açısından yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the initial quality and storage conditions of 16 species of fish, 1 species of mollusc and 1 species of crustacea obtained from cold storages in İzmir for 8 months during the fishing season, before being transferred to the retail chain. The samples were obtained from cold storage and transported to the laboratory by cold chain. TMAB, TPB, TVB-N, TMA, TBA and pH analyzed were performed in all samples. In addition, histamine analysis was performed in fatty fish species. Hygiene analyzes were carried out with the help of a ready kit from the boxes containing the samples. The findings obtained at the end of the study were evaluated statistically. The chemical and microbiological analyzes carried out throughout the study were evaluated. Although, samples were found to be available for TVB-N and histamine, whose legal limits were specified, the high values of TMAB, TPB, TBA and TMA were found for some species. This conclusions indicating that correct and adequate cold storage was not applied after the fish were caught and during their transportation to the warehouses. In addition reveals that the boxes used are insufficient in terms of hygiene.