Açık alan rekreasyonu olarak yamaç paraşütü ve sıcak hava balonu faaliyetlerine katılan bireylerin yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi (Pamukkale örneği)
Investigation of life satisfaction levels of individuals participating in paragliding and hot air balloon activities as outdoor recreation (Pamukkale example)
- Tez No: 759266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AĞILÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tezin amacı, açık alan rekreasyonu olarak yamaç paraşütü ve sıcak hava balonu faaliyetlerine katılan bireylerin yaşam doyumu düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu tezin çalışma evreni, Denizli ilinin Pamukkale ilçesine turistik amaçlı açık hava faaliyetleri olarak sıcak hava bolunu ve yamaç paraşütü yapan gönüllü katılımcılar oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise, kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 306 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu ve katılımcıların yaşam doyum düzeylerini belirlemek için, Diener ve vd. tarafından (1985) geliştirilen Köker (1991) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Yaşam Doyumu Ölçeği”, kullanılmıştır. SPSS 22.0 istatistik paket yazılım programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada iki değişken arasındaki farklılıkların tespiti için T-test, ikiden fazla değişken için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) analizleri kullanılmıştır. Sonuç olarak; açık alan faaliyeti olarak rekreasyon aktivitelerine katılan bireylerde; medeni durum, gelir düzeyi, cinsiyet, eğitim seviyesi ve yaşa göre yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların gelir düzeyi ve eğitim seviyesi arttıkça yaşam doyumu da doğru oranda yükseldiği görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre kadın katılımcıların yaşam doyumu düzeyleri erkek katılımcılara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Medeni durum değişkenine göre evli bireylerin, yaş düzeyine göre ise ileri yaştaki bireylerin yaşam doyumu düzeylerinin fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the life satisfaction levels of individuals participating in paragliding and hot air balloon activities as open space recreation in terms of some variables. The study universe of this thesis consists of volunteer participants who do hot air and paragliding as touristic outdoor activities in Pamukkale district of Denizli province. The sample group consists of 306 participants, reached by convenience sampling method. In the study, the“Life Satisfaction Scale”, developed by Diener et al. (1985) and adapted into Turkish by Köker (1991), was used to determine the personal information form and the life satisfaction levels of the participants. It was analyzed with SPSS 22.0 statistical package software program. In the study, T-test was used to determine the differences between two variables, and one-way analysis of variance (ANOVA) analyzes for more than two variables were used. As a result; in individuals participating in recreational activities as open space activities; It has been determined that there is a significant effect on life satisfaction according to marital status, income level, gender, education level and age. It was observed that as the income level and education level of the participants increased, their life satisfaction increased at the right rate. According to the gender variable, the life satisfaction levels of female participants were found to be higher than male participants. It was concluded that the level of life satisfaction of married individuals according to the marital status variable and the elderly individuals according to the age level is higher.