Linguistic complexity in EFL teaching materials: A grade level comparison of EFL textbooks in Turkey
İngilizce yabancı dil materyallerinde dilbigisel karmaşıklık: Türkiye'deki İngilizce yabancı dil kitaplarının seviyelerine göre karşılaştırması
- Tez No: 759267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma Türkiye'de devlet okullarında kullanılan İngilizce yabancı dil kitaplarındaki metin zorluğunu okunabilirlik ve dilbigisel karmaşıklık (sözdizimsel ve sözcüksel karmaşıklık) açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, okunabilirlik ve dilbigisel karmaşıklık açsından benzerliklerini incelemek amacıyla ülkemizde basılan iki yabancı dil kitabını yurtdışında basılan benzer seviyede iki yabancı dil kitabı ile karşılaştırmaktadır. Bu amaçla hâlihazırda Türkiye'de devlet okullarında 2. sınıftan 12. sınıfa kadar kullanılan bir seri İngilizce ders kitabından ve yurtdışında basılan iki ders kitabından (Interchange3 ve Passages1) alınan 329'u okuma metni ve 436'sı dinleme metni olmak üzere toplamda 765 metinden oluşan bir derlem hazırlanmıştır. Metinler üç çevrimiçi araç vasıtasıyla (Coh-Metrix, L2 Syntactic Complexity Analyzer (L2SCA) ve Lexical Complexity Analyzer (LCA)) toplamda 3 okunabilirlik formülü, 12 sözdizimsel karmaşıklık ölçüsü ve 8 sözcüksel karmaşıklık ölçüsü üzerinden incelenmiştir. Sonuçlar ders kitaplarındaki dinleme ve okuma metinlerinde seviye artışına paralel olarak dilbigisel karmaşıklıkta artış olduğunu göstermiştir; ancak, bazı istisnalar haricinde, birçok ölçü birbirini takip eden iki veya ikiden fazla seviyede stabil kalmıştır. Yurtdışında ve yurtiçinde basılan kitapların karşılaştırmasında karışık sonuçlar elde edilmesine rağmen sonuçlar devlet okullarında kullanılan kitapların karşılaştırmalarına ilişkin bulguları desteklemektedir. Çalışma ikinci dil olarak İngilizce öğretim materyallerinin hazırlanma ve değerlendirmesi konusunda önemli sonuçlar sunabilir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to measure text difficulty of the L2 English textbooks used in the state schools in Turkey in terms of their readability and linguistic complexity (i.e., syntactic and lexical complexity). It further compared two locally published textbooks to two internationally published comparable textbooks to check the similarity of the texts in terms of their readability and linguistic complexity. A corpus of 765 texts, more specifically 329 reading texts and 436 listening texts, were extracted from one series of L2 English textbooks currently used in Turkish state schools from Grade 2 to 12 and two internationally published textbooks (i.e., Interchange3 and Passages1). Overall, 3 readability formulas, 12 syntactic complexity measures and 8 measures of lexical complexity were used to analyze the texts through three online computational tools (i.e., Coh-Metrix, L2 Syntactic Complexity Analyzer (L2SCA) and Lexical Complexity Analyzer (LCA)). The results indicated that linguistic complexity of both reading and listening texts showed a gradual increase along with the increase in the grade levels while, with some exceptions, many measures stabilized across adjacent grades or clusters of grade levels. Although the results of the comparisons among locally and internationally published textbooks were mixed, they supported the findings of the comparisons of the textbooks used in state schools. The results of the study may have implications for the design and evaluation of L2 English teaching materials.