Pazarlama karması bakış açısıyla medikal turizm bileşenlerinin değerlendirilmesi: Muğla ili örneği
Evaluation of medical tourism components from the marketing mix perspective: The case of Muğla
  1. Tez No: 759280
  2. Yazar: AYKUT TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ATLAY IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sağlık turizminin bir alt dalı olarak insanların tedavi olmak amacıyla başka ülkelere seyahat etmeleriyle ortaya çıkan medikal turizm pazarı 2000'li yıllarla birlikte hızla büyüyen bir pazardır. Yirminci yüzyılın sonlarına kadar üst gelir grubundaki gelişmekte olan ülke vatandaşları kendi ülkelerinde olmayan tedavilere ulaşmak amacıyla gelişmiş ülkelere seyahat ederken, sonrasında gelişmekte olan ülkelerin pazara girmesiyle seyahatin yönü, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru değişmiştir. Böylece ileri teknoloji, kaliteli hizmet ve uygun fiyat politikasıyla medikal turizm pazarı büyük gelişim göstermiştir. Pazarlama karması ise işletmelerin uzun ve kısa vadeli strateji ve taktiklerini geliştirmek için kullandıkları, tüketicinin ihtiyaçlarına göre ürünlerinin oluşumundaki tüm karar verme süreçlerini oluşturan kavramsal bir çerçevedir. Türkiye'nin en önemli kitle turizm destinasyonlarından birisi olan Muğla İli, kitle turizminde ki başarısı, sahip olduğu konumu, ulaşım ve konaklama olanakları, tarihi, doğal, kültürel zenginlikleri ve sağlık alt yapısı ile medikal turizm açısından da önemli bir destinasyon olabilme potansiyelindedir. Bu bakış açısıyla geliştirilen tezin amacı Muğla İli medikal turizm bileşenlerinin pazarlama karması kapsamında değerlendirilmesidir. Bu çalışma keşfedici araştırma deseniyle ortaya koyulmuş olup öncelikle literatürden elde edilen veriler ışığında içerik analizi yapılarak araştırma amacına uygun veri toplama aracı oluşturulmuş sonrasında da karmaşık problemlerin hiyerarşik bir yapı içerisinde çözülmesini sağlayan Analitik Hiyerarşi Process (AHP) yöntemi kullanılmıştır. Hizmet pazarlama karması bileşenlerinden oluşan 7 ana kriter ve bunlara bağlı 26 alt kriterden oluşan, ikili karşılaştırma matrislerinin kullanıldığı AHP yöntemine göre hazırlanan veri toplama aracı, yargısal ve kar topu örneklem yöntemiyle 35 katılımcıya 01 Şubat – 15 Mart 2022 tarih aralığında uygulanmıştır. Veriler Microsoft Excel ve Expert Choice programlarında analiz edilmiş olup elde edilen bulgulara göre 'Fiziksel Kanıtlar' ana kriteri önem ağırlığı en yüksek ana kriter olarak belirlenmiştir. Tedavi ücreti, hekim kalitesi, ulaşım kolaylığı, diğer müşterilerin memnuniyetleri, hizmet sağlayıcıların ve fiziksel alanların görünümü, medikal turizm odaklı kişiye özel sağlık hizmeti ve hastaların süreçle ilgili doğru bilgilendirilmesi alt kriterleri ise kendi grupları içerisinde önem ağırlığı en yüksek alt kriterler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The medical tourism market which emerged as a sub-branch of health tourism as people travel to other countries for treatment is a rapidly growing market with the 2000s. Until the end of the twentieth century, while high-income developing country citizens were traveling to developed countries in order to reach treatments that were not available in their own countries, the direction of travel changed from developed countries to developing countries with the entry of developing countries into the market. Thus, the medical tourism market has shown great development with its advanced technology, quality service and reasonable price policy. The marketing mix is a conceptual framework that businesses use to develop their long and short-term strategies and tactics, forming all decision-making processes in the formation of their products according to the needs of the consumer. Muğla Province, one of the most important mass tourism destinations in Turkey has the potential to be an important destination in terms of medical tourism with its success in mass tourism, its location, transportation and accommodation opportunities, historical, natural and cultural wealth and health infrastructure. The aim of the thesis developed from this point of view is to evaluate the medical tourism components of Muğla Province within the scope of the marketing mix. This study was carried out with an exploratory research design and content analysis was made in the light of the data obtained from the literature and a data collection tool suitable for the purpose of the research was created and then the Analytical Hierarchy Process (AHP) method which enables complex problems to be solved in a hierarchical structure was used. The data collection tool which was prepared according to the AHP method which consists of 7 main criteria consisting of service marketing mix components and 26 sub-criteria connected to them, using pairwise comparison matrices was applied to 35 participants between 01 February - 15 March 2022 with judgmental and snowball sampling method. The data were analyzed in Microsoft Excel and Expert Choice programs and according to the findings, the main criterion of“Physical Evidence”was determined as the main criterion with the highest importance. The sub-criterias of treatment fee, doctor quality, ease of transportation, satisfaction of other customers, appearance of service providers and physical areas, medical tourism-oriented personalized health care and accurate information to patients about the process were determined as the most important sub-criterias within their groups.