Organik tarım işletmelerinin pazarlama faaliyetleri ve sorunlara yönelik yaklaşımları
Marketing activities of organic agricultural enterprises and their approaches to the problems
- Tez No: 228047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLBER ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tüm dünyada organik tarım ve organik ürünler ticareti son yıllarda hızla gelişmektedir. Bu hızlı gelişimde, özellikle gelişmiş ülkelerdeki tüketicilerin sağlıklı beslenme; üreticilerin ise doğal çevrenin korunması konularındaki duyarlılıklarının giderek artışının etkisi bulunmaktadır. Nitekim Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) gibi gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyadaki pek çok ülke hızla organik tarımsal üretime ve organik işlenmiş gıda pazarına yönelmektedir.Bu çalışmada, organik tarım metodunun ortaya çıkışı, organik tarım ürünlerinin pazar ve talep boyutları ile organik tarım ürünlerinin pazarlama karması ve pazar alternatiflerine göre pazarlama startejileri hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Ayrıca literatürde yer alan organik tarım ürünleri pazarlamasına ilişkin görüşler ortaya konmuştur.Çalışma kapsamında yer alan literatür taramasına ilişkin olarak hazırlanmış görüşme soruları aracılığıyla Türkiye'de organik tarım sektörü meyve ve sebze ürün grubunda pazarlama faaliyetinde bulunan 6 işletme ve 3 Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu ile derinlemesine mülakat yolu ile görüşülmüştür. Görüşme sonucunda ulaşılan veriler ile amaçlı örnekleme yöntemi altında yer alan maksimum çeşitlilik örneklemesine göre belirlenmiş 6 işletmenin benzer ve farklı yönleri ortaya konmuştur. Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşlar'ının görüşleri ise organik tarım sektörünün görünümünün, makro bakış açısıyla değerlendirilmesi şeklinde yer almaktadır.Araştırmanın en önemli bulgularından bir tanesi işletmelerin üretim faaliyetlerine paralel olarak, pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermesi gerektiğidir. Yurtiçi pazarda organik tarım ürünlerinde yaşanan talep yetersizliği sorununun, organik tarım ürünü imajını yerleştirecek tanıtım faaliyetleri ve daha fazla tüketiciye ulaşabilen lokal pazarlar (semt pazarları) oluşturularak çözülebileceği fikri yapılan çalışma sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years organic agriculture and the trade in organic products have been developing rapidly all around the world. Especially an increasing sensitivity on the point of healty nutrition of consumers and environmental protection of producers in developed countries have a big influence on this rapid development. In fact the developed countries such as United States of America (USA) and European Union (EU) are being the first, most of the countries in the world tend to organic agricultural production and the market of processed organic foods gradually.In this study, detailed information about the emergence of organic agriculture, the size of market and demand on the organic products, the marketing strategies in respect of the marketing mix of organic products and alternative markets have been given. And also the ideas in literature about marketing organic agricultural products have been stated.In the framework of this study, a depth interview have been made with six enterprises dealing with marketing of organic fruits and vegetables and three Control and Certification Institutions through the prepared questions related to the literature survey. Interview data possesed through the depth interview states the differences and likeliness among six enterprises determined by maximum variation sampling under the purposeful sampling methods. Ideas of three Control and Certification Institutions monitors the organic agricultural sector from a macro point of view.One of the most important findings of the survey is the need of focusing the marketing activities as parallel with the production activities. This survey tells the lack of demand on the organic products in the domestic market can be solved by proper advertising activities and emproving local markets which can deal more consumers.