Phenomenology of the image: Disembodied subject in cinematic space
İmgenin fenomenolojisi: Sinemasal mekanda bedensiz özne
- Tez No: 759290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN BAŞYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Mimarlık ve sinema ilişkisini mekan, algı, deneyim ve imge kavramları üzerinden ele alan bu tez, sinemasal mekanlarda yer alan mimari imgelerin izleyici konumundaki bedensiz öznenin deneyimine ve zihinsel durumlarına etkilerini seçilen film üzerinden yorumlamaktadır. Mimari ve sinemasal mekan deneyimlerini öznenin zihninde oluşan imgeler bağlamında tartışan bu tezde, deneyimin öznel yapıya sahip olması nedeniyle araştırma yöntemi olarak fenomenoloji kullanılmıştır. Tezin giriş bölümünde amaç, kapsam ve metodoloji tanıtılmıştır. İkinci bölümde mimarlık ve sinema arasındaki ilişki, tarihçeleri, birbirlerine katkıları ve ortak kullandıkları kavram ve teknikler üzerinden ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, iki disiplin arasındaki ilişkinin ana kaynağı olan mekan kavramı algı ve deneyim kavramları bağlamında fenomenolojik yaklaşımla sorgulanmıştır. Sinemasal ve mimari mekan deneyimlerinin karşılaştırması analiz edilmiş ve iki disiplinin“yaşanan mekanın”deneyimi bağlamında benzerlik oluşturabilecekleri sonucuna ulaşılmıştır. İmge kavramını mekansal temsiller ve bu temsillerin zihindeki yansımaları olan mekansal imgeler üzerinden ele alan tezin dördüncü bölümü ise imgelerin öznenin mekan deneyimi üzerindeki etkilerini incelemiştir. Sinemasal mekanları fiziki anlamda bedensiz olarak deneyimleyen izleyicinin hareketli imgeler üzerinden nasıl bedenlenmiş ve çok-duyusal bir deneyim yaşadığı araştırılmıştır. Tezin vaka çalışmasında, bedensiz öznenin mekansal fenomenolojisi, sinemadaki imgelerin mekan deneyimine etkisi ve bu imgelerin açığa çıkardıkları duygular ve zihinde oluşturdukları anlamlar, Tarkovsky'nin“Nostalghia”(1983) filmi üzerinden ilk-el fenomenolojik yöntemle tartışılmıştır. Yazar kendi imge deneyimini Juhani Pallasmaa'nın“The Architecture of Image”(2001) eserindeki görüşleri ile çapraz okumalar yaparak yorumlamıştır. Vaka çalışması sonucunda, sinemada mekanın kendisi veya mekansal öğeler olarak duyumsanan mimari imgelerin mekan deneyimine yön verdiği ve imge deneyimin - dolayısıyla sinemasal mekan deneyiminin- tıpkı mimari mekan deneyimi gibi özneden özneye farklılık gösterdiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between architecture and cinema by employing concepts of space, perception, experience, and image, and interprets the effects of architectural images in cinematic spaces on the experience and mental states of the disembodied subject through a selected film. This thesis discusses space experiences in the context of the images that are formed in the subject's mind and applies phenomenology as research methodology to inquire the subjective structure of experiences. The first chapter introduces the aim, scope, and methodology. The second chapter discusses the relationship between architecture and cinema through their history, their contributions to each other, and their shared concepts and techniques. The third chapter investigates the concept of space as the main source of the relationship between the two disciplines with a phenomenological approach toward perception and experience. It has been concluded that these two disciplines can create similarities in the context of the experience of the“lived space”. The fourth chapter discusses the concept of image through spatial representations and spatial images (reflections of these representations in mind), and examines the effects of images on the subject's spatial experience. The viewer who physically experiences the cinematic spaces as disembodied is investigated on how they come to have an embodied and multi-sensory experience through the moving images. In the case study of Andrei Tarkovsky's film“Nostalghia”, the spatial phenomenology of the disembodied subject, the effect of the images in the cinema on the experience of space, and the emotions that these images reveal are discussed with the first-person phenomenological method. The researcher interprets his own image experience through a cross-reading of Juhani Pallasmaa's book“The Architecture of Image”(2001). The conclusion suggests that the architectural images in the cinema direct the experience of space, and similar to the architectural space experience, the experience of the cinematic space differs from subject to subject.