Döngüsel ekonomide girişimcilik ve yenilikçi iş modeli uygulamaları
Entrepreneurship in the circular economy and innovative business model practices
- Tez No: 759310
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CEMİL ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Döngüsel ekonomi kavramı hem iş dünyasında hem de akademik alanda daha fazla tartışılan bir konu haline gelmektedir. Sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi ve çevresel sorunlara çözüm üretilmesi adına geleneksel ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş önem arz etmektedir. Bu geçiş için doğrusal iş modellerinin döngüsel ilkeler doğrultusunda yenilenmesine ihtiyaç vardır. Dolayısıyla, döngüsel ekonomiye geçiş yenilikçi iş modellerine ve bunları uygulayacak girişimcileri gerektirmektedir. Döngüsel ekonomide her geçen gün daha fazla girişimci fikirlerini hayata geçirirken, bu yeni girişimci türü hakkında çok az araştırma olduğu anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, bu tez döngüsel girişimciler hakkında bir anlayış geliştirmek için yola çıkmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla döngüsel girişimcilerin kurucu kimlikleri, motivasyonları ve iş modelleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, girişimcilerin önündeki fırsatlar ve engeller, girişimcilik ekosistemi ve ağlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The circular economy is becoming an increasingly discussed topic within business and academia. In order to support sustainable development and find solutions to environmental problems, the transition from traditional economy to circular economy is crucial. For this transition, linear business models need to be renewed in line with circular principles. Therefore, the transition to the circular economy requires innovative business models and entrepreneurs who will implement them. Whilst many entrepreneurs bring their ideas to life in the circular economy, there is currently little research on this new breed of entrepreneurs. In this context, this thesis set out to develop an understanding of circular entrepreneurs. Through semi-structured interviews, the founding identities, motivations, and business models of circular entrepreneurs were evaluated. In addition, opportunities and barriers to entrepreneurs, entrepreneurial ecosystem and networks were evaluated.