İnşaat sigortasında teminatın kapsamı
Coverage of the constructions insurance
  1. Tez No: 989484
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MİSİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Hukuk, Insurance, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Günümüz ekonomisinin temel dinamiklerinden biri olan inşaat sektörü, gerek ekonomik büyümeye sağladığı katkı gerekse artan nüfus, kentleşme ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda ortaya çıkan yapı ihtiyacı nedeniyle önemini her geçen gün artırmaktadır. Yeni yapıların inşası ve mevcut yapıların yenilenmesi gereksinimi, inşaat faaliyetlerinin hacmini büyütmekte ve projelerin daha kısa sürede tamamlanmasını zorunlu kılmaktadır. Ancak bu süreçte; yangın, deprem, sel, savaş gibi birçok rizikonun meydana gelmesi riski de mevcuttur. Bu tür risklerin yol açabileceği maddi kayıplara karşı güvence sağlamak amacıyla inşaat sigortaları devreye girmektedir. İnşaat sigortaları, çok çeşitli rizikoların varlığı göz önünde bulundurularak“bütün riskler”(all risks) esasına göre yapılandırılmış zarar sigortalarıdır. Bu sigorta türünde, teminat dışında bırakılmamış her türlü zarar, sigortacının sorumluluğuna dâhil olmaktadır. Bu çalışmada, inşaat sigortası sözleşmesinin tarafları, sözleşmenin özellikleri, teminat kapsamı detaylı biçimde ele alınacaktır. Ayrıca, uygulamada inşaat sigortasının yapılmasını gerekli kılan başlıca nedenlerden biri olan inşaat sözleşmesine de kısaca değinilecektir. Çalışma, yürürlükteki Türk Ticaret Kanunu hükümleri doğrultusunda hazırlanmakla birlikte, gerektikçe mülga Türk Ticaret Kanunu'na da atıf yapılacaktır. Her ne kadar yeni Türk Ticaret Kanunu'nun kabulünden bu yana uzun bir süre geçmiş olsa da, İnşaat Sigortası Genel Şartları henüz güncellenmediğinden, halen yürürlükte olan ve eski kanun döneminde hazırlanan genel şartlar ile uygulamada sıkça başvurulan Münih Reasürans klozları da inceleme kapsamında değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The construction sector, as one of the fundamental dynamics of today's economy, continues to gain importance due to its contribution to economic growth and the increasing demand for buildings resulting from population growth, urbanization, and technological developments. The need for constructing new buildings and renovating existing ones expands the volume of construction activities and necessitates the completion of projects within shorter timeframes. However, throughout this process, there exists a significant risk of various perils such as fire, earthquake, flood, and war. To provide financial protection against the losses that may arise from such risks, construction insurance comes into play. Construction insurance is a type of indemnity insurance structured on an“all risks”basis, taking into account the wide range of potential hazards. Under this type of insurance, all losses that are not expressly excluded from coverage are deemed to fall under the insurer's liability. This study will examine the parties to a construction insurance contract, the characteristics of the contract, and the scope of coverage in detail. Furthermore, brief attention will be given to the construction contract, which in practice is one of the primary reasons for obtaining construction insurance. Although the study is prepared in accordance with the provisions of the current Turkish Commercial Code, references will be made to the repealed Turkish Commercial Code where appropriate. Despite the considerable time that has passed since the enactment of the new Code, the General Conditions of Construction Insurance have not yet been updated. Therefore, the general conditions established under the former Code, along with the Munich Reinsurance clauses frequently used in practice, will also be taken into consideration in the analysis.