İnşaat sigortaları ve hasar tesbiti
Construction insurance and loss survey
- Tez No: 127005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
İNŞAAT SİGORTALARI VE HASAR TESBITT ÖZET Risk olmadan sigorta sözleşmesinin düzenlenemeyeceği düşünülürse riskin temel sigorta prensiplerinden olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle ilk bölümde sigortacılığın temelini oluşturan risk kavramı üzerinde durulmuştur. Risk konusu ile ilgili temel kavramlar açıklanarak sigorta risklerinin değerlendirilmesi konusu ele alınmıştır. Risk konusunda bilgi verildikten sonra riskten korunmanın en temel yolu olan sigorta kavramı üzerinde durulmuştur. Sigorta ile ilgili genel bilgiler ve açıklamalar ikinci bölümde yer almaktadır. Bu bölümde, sigortacılığın gelişimi üzerinde durularak sigortacılığın hangi ihtiyaçlar sonucunda ortaya çıktığı anlatılmıştır. Sigorta ile ilgili kavramlar ve sigortanın temel prensipleri açıklanarak sigorta çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca mutabakatlı kıymet esasına göre düzenlenen poliçeler hakkında bilgi verilmiş ve mutabakatlı kıymet raporunun hazırlanması ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde inşaat sigortalan konusu ele alınmıştır. İnşaat sigortaları ile ilgili kavramlar ele alınarak inşaat sigortalarının süresi, sigorta bedeli, sigorta primi ve poliçe türleri konuları açıklanmıştır. İnşaat sigortalan konusu açıklanırken, inşaat projeleri risklere göre gruplandırılarak bu gruplara dahil olan yapı türleri belirtilmiştir. Teminat kapsamında olmayıp ek prim ödenmek suretiyle teminat kapsamına ilave edilebilecek klozlar konusunda bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde öncelikle deprem sigortasının gelişimi, konusu ve kapsamı üzerinde durulmuş ve ardından zorunlu deprem sigortası hakkında bilgi verilmiştir. Zorunlu deprem sigortasının uygulanmaya başladığı tarih, bu sigortayı yaptırmak zorunda olan yerler, sigorta bedelinin nasıl tespit edildiği, uygulanan muafiyet ve sigorta süresi konulan bu bölümde açıklanmıştır. Sigortacılık sadece poliçe düzenleyip satmaktan ibaret değildir. Sigortalıların herhangi bir hasarla karşılaşması durumunda hasar tespit çalışmaları ve tazminat ile ilgili nelerin yapılması gerektiği de önemli bir konudur. Bu nedenle beşinci bölümde, sigortalıların herhangi bir hasarla karşılaşması durumunda neler yapması gerektiği, ihbar süresi ve sorumlulukları ile sigortacının ihbarı aldıktan sonra yapacağı işlemler açıklanmıştır. Eksperin görevlendirilmesi aşamasından başlayarak hasar tesbitinininininin yapılması, ekspertiz raporunun hazırlanması, tazminat miktarının hesaplanması, ekspertiz raporunun içeriği, rapora eklenecek belgeler konularında bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca hasar tespit çalışmaları sırasında ortaya çıkan sorunlar açıklanarak tarafların, hasar miktarı konusunda anlaşamadıktan durumlarda başvuracaktan hakem-bilirkişi prosedürü hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde, tezin hazırlanma sürecinde yapılan incelemeler ve hasar tespit çalışmaları sırasında elde edilen bilgiler yer almaktadır. Bu bölümde hasar tespit çalışmaları ile ilgili olarak, bir hasar meydana geldiği andan tazminatın ödenmesine kadar olan süreç içerisinde sigortalı ve sigortacının yapması gereken işlemler, hasar viiitespit çalışmaları ve ekspertiz raporunun hazırlanması konulan açıklanmıştır. Bölümün devamında hasar tespit çalışmalarında ortaya çıkan sorunlar konusunda bilgi verilmiştir. Yaşanan anlaşmazlıkların kaynağı olarak, aşın talep, teminat kapsamının yetersizliği ve eksik sigorta konulan açıklanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
CONSTRUCTION INSURANCE AND LOSS SURVEY SUMMARY Risk, defined as uncertanity as to loss, is universal in that it poses a problem to individuals in nearly every walk of life. The word risk is often used in connection with insurance. Risk is the fundamental principle of insurance so that it is defined in the first chapter. This chapter also defines the concepts of risk, uncertanity and describes various ways in which risks can be classified. The most common and important method of dealing risk is through the use of insurance. When the degree of risk is mesurable, and the event is one over which the insured has only limited control, insurance is possible. Insurance is a social device which combines the risks of individuals into a group, using funds contributed by members of the group to pay for losses. The purpose of insurance is not to prevent losses but to spread the economic burden of such losses. In this chapter history of insurance, definition of insurance, basic principles of insurance, branches of insurance and agreed value subjects are defined. In the third chapter construction insurance is defined. Contractors' All Risks (C.A.R.) insurance is a relatively modern branch of engineering insurance. The basic concept of CAR insurance is to offer comprehensive and adequate protection against loss or damage in respect of the contract works, construction plant and equipment and construction machinery, as well as for the third party claims in respect of property damage or bodily injury arising in connection with the execution of a building project. The insurance of construction works minimises financial consequences of unforeseen and sudden physical damage to the property insured, which occurs as a result of perils not excluded by the policy. In the fourth chapter history and coverage of earthquake insurance is defined. In the following of this section compulsory earthquake insurance is explained. The date of being in force of the compulsory earthquake insurance, insurance coverage, calculation of the sum insured and the period of insurance subjects are explained in this chapter. The word loss, as it is commonly used, means being without something previously possessed. When the word is used in insurance it takes on a more meaning. A typical insurable loss is an undesired, unplanned reduction of economic value arising from chance. The basic principle of loss settlement is to restore the damaged or destroyed insured object to the condition it was in immediately before the loss occurred. When the costs of restoring the object to its previous condition exceed its current value, it is regarded as a total loss. In the last chapter loss surveying is examined. In this section, the definition of loss surveying, charging the loss adjuster, expertise, expertise report and calculation of indemnity are explained. In the following of this section, some difficulties and problems are defined. In some cases policyholder and insurer cannot come to anagreement on the amount of indemnity. In the last section reasons of disagreement, excessive claim, inadequate of coverage and underinsurance, are explained. XI ?yjc trtaexWiRSTfiw scum W MM0&K8AWTASYON MERSC