Sportif ve fiziksel aktiviteye katılımın görme engellilerin yaşam kalitesine etkisi
The effect of participation in the sport and physical activities on the life quality of visually impaired people
- Tez No: 759336
- Danışmanlar: PROF. MEHMET AKİF ZİYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı sportif ve fiziksel aktiviteye katılımın görme engellilerin yaşam kalitesine etkisinin incelenmesidir. Araştırma genel tarama modelinde ve betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonuna bağlı Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yer alan spor kulüplerinin farklı branşlardaki lisanslı sporcuları ve Altı Nokta Körler Derneği üyeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 14-65 yaş aralığında 99'u kadın 240'ı erkek olmak üzere toplam 339 görme engelli bireyden oluşmaktadır. Katılımcılardan sportif ve fiziksel aktiviteye katılımlarını belirlemek amacıyla 'Sportif ve fiziksel aktiviteye katılıyor musunuz?' sorusu sorularak yanıtlamaları istenmiştir. Görme ile ilgili yaşam kalitelerinin seviyelerini belirlemek amacıyla ise Ulusal Göz Sağlığı Enstitüsü Görme İşlevleri Anketi (NEI-VFQ-25/TR) kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılara demografik bilgilerini toplamaya yönelik olarak bir Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen verileri çözümlemede istatistiksel analiz olarak X2, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve LSD testi (Least Significance Difference) kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, görme engelli kadın ve erkek katılımcılar arasında boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ile görme sorunlarının sonuçları bakımından erkeklerin lehine istatistiksel anlamlı farklılıklar vardır. Kadınlarda görme seviyelerine göre toplam yaşam kalitesi, genel sağlık ve görme ile faaliyet zorlukları bakımından B3 grubunun lehine anlamlı farklılıklar vardır. Erkeklerin görme seviyelerine göre ortalama yaş, vücut ağırlığı, BKI bakımından B1 grubunun, toplam yaşam kalitesi, genel sağlık ve görme ile faaliyet zorlukları bakımından ise B3 grubu lehine anlamlı farklılıklar vardır. Görme engelli kadınlarda ortalama yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKI bakımdan sedanterlerin lehine, toplam yaşam kalitesi, genel sağlık ve görme, faaliyet zorlukları bakımından ise sportif ve fiziksel etkinliklere katılanların lehine anlamlı farklılıklar vardır. Görme engelli erkeklerde ortalama yaş, vücut ağırlığı, BKI bakımdan sedanterlerin lehine, toplam yaşam kalitesi, genel sağlık ve görme, faaliyet zorlukları bakımından ise sportif ve fiziksel etkinliklere katılanların lehine anlamlı farklılıklar vardır. Sonuç olarak, fiziksel özelliklerde ve yaşanan görme sorunlarında cinsiyete bağlı farklılaşma gözlenirken her iki cinste görme seviyesine göre yaklaşık tüm değişkenler farklılaşmaktadır. Her iki cinste toplam yaşam kalitesi, genel sağlık ve görme, faaliyet zorlukları bakımından sportif ve fiziksel aktiviteye katılanların değerleri sedanterlerden anlamlı düzeyde daha büyüktür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of participation in sports and physical activities on the life quality of visually impaired people. The general survey model was used and the descriptive research model is adopted for this study. The population of this study constitutes of the members of the Six Points Association of the Blinds and the licensed athletes in different branches of sports clubs in various cities of Turkey, affiliated with the Turkish Blind Sport Federation. The research sample comprises a total of 339 visually impaired people between the ages of 14 and 65, 99 women and 240 men. To determine the involvement of the participants in sports and physical activities, they were expected to answer the question:“Do you participate in the sport and physical activities?”. To also classify their vision-related quality of life, National Eye Institute Visual Function Questionnaire (NEI-VFQ-25/TR) was used. Additionally, the participants were asked to complete the Demographic Information Form to record their demographic information. For the analysis of the data obtained, X2 as the statistical analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), and Least Significance Difference Test (LSD) were used. The results of this study showed that there are significant statistical differences in favor of men in terms of the stature and body weight of the visually impaired men and women participants and the effect of visual impairments on their life. There are significant differences in favor of the B3 group among the levels of visual impairment of the women participants in terms of the overall life quality, the general state of health, visual acuity, and difficulties in performing physical activities. When the men participants were compared according to the levels of visual impairment, while there are differences in favor of the B1 group in terms of the average age, body weight, and BKI, there are notable differences in favor of the B3 group in terms of the overall life quality, the general state of health and visual acuity and difficulties in performing physical activities. In the visually impaired women participants, while there are significant differences in favor of the sedentary group in terms of mean age, height, body weight, and BKI, there are differences in favor of those participating in sports and physical activities in terms of the overall quality of life, the general state of health and visual acuity, and difficulties in performing physical activities. In the visually impaired men participants, while there are significant differences in favor of the sedentary group in terms of mean age, body weight, and BKI, there are differences in favor of those participating in sports and physical activities in terms of the overall quality of life, the general state of health and visual acuity, and difficulties in performing physical activities. In conclusion, while a remarkable differentiation in the physical characteristics and vision issues based on gender was observed, almost all the variables differentiate according to the levels of visual impairment in both genders. The statistical values of overall life quality, the general state of health, the visual acuity, and difficulties in performing physical activities of those who participate in sports and physical activities in both genders are markedly greater than the sedentary group.